Biela noc 2018 pre deti

Aktuálny ročník multižánrového festivalu Biela noc ponúkne opäť kúzelnú nočnú prechádzku hlavným mestom.  Zo svojej širokej dramaturgie predstaví znova niekoľko pútavých diel vhodných aj pre detského diváka.


blog

Novinkou tohto roka je festivalový formát BN víkend, vďaka ktorému si budete môcť vychutnať viacero diel od piatka do nedele. Návštevníkom tak bude umožnené pozrieť si tieto diela v predstihu, či v pokoji si ich vychutnať aj po Bielej noci.

Pozrite si výber odporúčaných diel pre rodiny s deťmi, ktorý pre vás pripravili organizátori a nenechajte si ujsť rozžiarené ulice a budovy plné umenia už 29. septembra.

Nezabudnite, že návštevníci do 15 rokov majú vstup zdarma.

Celý program Bielej noci - všetky umelecké inštalácie

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Špeciálna trasa pre rodiny:

BN Label / Medúza / SK - Interaktívna svetlená inštalácia - Most SNP

Aj tento rok bude nad nočnou Bratislavou dohliadať rozžiarené UFO. Premiérovo, po prvýkrát v histórii však nadobudne táto ikonická stavba na Moste SNP charakter interaktívnej svetelnej inštalácie. Diváci sa tak stanú aktívnou súčasťou diela a budú mať jedinečnú možnosť ovládať svetelné chápadlá zo vznášajúcej sa Medúzy nad vodnou hladinou. Všetkým rozošlú jasný vizuálny signál, že dnes sa v hlavnom meste nespí!
Ovládací panel k Medúze nájdete na Rázusovom nábreží 1

Antonin Fourneau / Waterlight Graffiti / FR - Interaktívna svetlená inštaláca / Námestie River Park, Dvořákovo nábrežie 8

Magická svetelná stena oživí nábrežný River Park. Svetoznámy francúzsky umelec Antonin Fourneau predstavuje interaktívnu inštaláciu, na stenu ktorej si bude môcť každý vytvoriť graffiti pomocou jednoduchého rozprašovača, štetca alebo špongie. Kreslenie pomocou vody, ktorá nemá ani tvar ani farbu, je magickým zážitkom pre malých aj veľkých.

Numen/For Use / Net Blow up / AT - Interaktívny objekt, Zuckermandel

Divácky obľúbené interaktívne dielo pripravilo aj významné rakúske zoskupenie architektov Numen/For Use, ktorí v Zuckermandeli vytvoria imerzívnu plávajúcu krajinu. Po vstupe dovnútra sa návštevník ocitne v abstraktnom svete z pružnej pavučiny, ktorý môže fyzicky preskúmať zdola nahor, z jednej strany na druhú, alebo len tak pobudnúť ako v monumentálnej hojdacej sieti v srdci mesta.

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju môžete v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00

BN Label / Connection / SK - Svetelná inštalácia, Starý most

Po veľkom diváckom úspechu v roku 2016, sa kreatívci z BN Label rozhodli opäť oživiť architektúru najstaršieho mosta metropoly - dominanty bratislavského nábrežia. Vďaka modernej svetelnej technológii konštrukcia Starého mosta ožije dynamicky meniacimi sa farbami, ktoré vtiahnu návštevníkov do nočnej prechádzky nad Dunajom. Okrem estetického potešenia, predstavuje vizuálna hra farieb symbol spolupatričnosti, tolerancie, prepájania brehov a nesie v sebe odkaz na ľudskú rozmanitosť.

Yasuhiro Chida / Brocken 5.1. / JP - Svetelný objekt / Pribinova 8, nábrežie Eurovea

Vstúpte do objektu japonského umelca Yasuhiro Chidu a zažite kúsok japonskej zenovej atmosféry a pokoja. 60 000 malých dierok vytvárajú ilúziu, ako by sme leteli nočnou oblohou. Brocken 5.1 tiež odkazuje na tému absolútnej tmy, dnes už takmer vzácnosti, ktorej je hlavne vo veľkých mestách nedostatok.

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju môžete v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00

Squidsoup / Submergence / UK - Multimediálna inštalácia / Nádvorie Starej radnice - Múzeum mesta Bratislavy, Hlavné námestie 1, vstup z Hlavného námestia

Prestížne medzinárodné zoskupenie Squidsoup použitím viac než 5000 špeciálne ovládaných guličiek vytvorí v historickom nádvorí Starej radnice unikátny svetelný dážď. Kombinácia pestrofarebných bodov a pôsobivej autorskej hudby vás prenesie do iného sveta trojdimenzionálnej sci-fi reality. Submergence predstavuje veľkolepý zážitok z prechádzky, do ktorej sa doslova ponoríte!

Jakub Pišek & Beáta Kolbašovská / Dancing Machines / SK - Multimediálna inštalácia / Dunajská 1

Dancing Machine je audiovizuálna kinetická inštalácia prezentovaná v rozličných verejných priestoroch. Super disko masaker, zvuk a svetlá, nekonečný tanec. Vťahuje vás do stredu konzumnej spoločnosti. Stávate sa súčasťou nádhernej tanečnej párty pre VIP hostí z krajiny plastov. Najlepšia hudba a krásni tanečníci sú zárukou jedinečnej party.

BN Label / Teória strún v praxi / SK - Interaktívna inštalácia / Hviezdoslavovo námestie

Teória strún je jednou z možných teórií všetkého, zjednocujúcou všeobecnú teóriu relativity a kvantovú mechaniku. Teória strún predpokladá, že základnými stavebnými kameňmi hmoty nie sú bezrozmerné častice, ale jednorozmerné uzavreté alebo otvorené struny, ktorých rôzne vibrácie zodpovedajú rôznym druhom častíc. Teória strún predstavuje v praxi interaktívnu zvukovú kompozíciu, ktorú si môžu účastníci festivalu samostatne vytvoriť na strunách napnutých medzi stromami na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Viktor Frešo / Mega Viki / SK - Objekt / Moyzesova sieň, Vajanského nábrežie

Monumentálny autoportrét s príznačným názvom Mega Viki je prirodzeným pokračovaním Frešovho konceptu intuitívneho zobrazovania svojej tváre/hlavy a príznačnej mimiky. Zakladateľ „egoartu“ je dlhodobo presvedčený o tom, že najdôležitejšie v umení je autentickosť a pravdivosť témy a tak často krát pracuje s motívom svojej oválnej hlavy v rôznych podobách. Špeciálne pre Bielu noc pripravil ďalšiu verziu – obrovskú svietiacu hlavu, ktorá v kontraste s historickým priestorom Moyzesovej siene očarí všetkých.

Willi Dorner / Bodies in Urban Spaces / AT - Pohybová performance / Nová štvrť Eurovea City, začiatok Gondova 2, Filozofická fakulta UK

Staň sa turistom vo svojom meste! Prestížny rakúsky choreograf Willi Dorner v Bratislave premiérovo predstaví svoju fyzickú prechádzku architektúrou, špeciálne vytvorenú pre novovzniknutú štvrť Eurovea City. Pohybujúci sa sprievod, vytvorený zo skupiny lokálnych tanečníkov, akrobatov, breakdancerov či horolezcov, umožní divákom vnímať rovnaký priestor v novom svetle, úplne inak.

Performance je súčasťou BN víkendu. Vidieť ju môžete v piatok a sobotu v ideálnom čase pre deti o 15:00, následne ešte o 19:00 a 22:00. Začína sa pri Filozofickej fakulte UK na Gondovej ulici č.2, trvať bude 60 minút.

Braňo Bernár / Oáza / SK - Svetelná inštalácia / Panorama Park, Pribinova 19

Oáza je digitálny "zosilňovač“ prírodných procesov v srdci mestského prostredia. Kým bežne v meste dominujú hranaté tvary budov a hluk áut, inštalácia vyzdvihuje krivky zvlneného terénu, pohyb vetra pohrávajúci sa s vegetáciou, či zvuk svrčkov. Príroda je v urbanizovanom prostredí zväčša vytlačená na okraj, do menej frekventovaných kútov, kde vyčkáva na vhodné podmienky pre rast a expanziu. V imerzívnej inštalácii Oáza je tento pomer obrátený - štruktúry vytvorené človekom sú vytlačené až na úplný okraj vnímania diváka, ktorý tak môže precítiť dominujúcu prírodu  - v znásobenej podobe za pomoci technológií.

BN Label / Oceán / SK - Priestorová projekcia / Hlavné námestie

Pozoruhodný zážitok z hlbín mora čaká malých aj veľkých na Hlavnom námestí. Tri fasády historických budov sa počas noci premenia na more vizuálneho potešenia. Kreatívci z BN Label rozanimujú veľkorozmernú plávajúcu morskú mantu, ktorá presieťuje magickú nočnú atmosféru centra Bratislavy medzi všetkých priaznivcov umenia. Prostredníctvom špeciálnej projekčnej technológie budú rozpohybované svietiace planktóny, ktoré premenia miestnu architektúru na abstraktnú sieť a oceán vizuálnej hry.

Karina Smigla-Bobinski / ADA / DE, PL - Interaktívna inštalácia / Kunsthalle LAB, Nám. SNP 12

Príď pokresliť steny Kunsthalle Bratislava! ADA, je lietajúci balón, ktorého povrch tvorí niekoľko desiatok hrotov z dreveného uhlia. Uvedením ho do pohybu začína nepredvídateľná „akcia“ kresby po stenách. Jeho autorka, Karina Smigla-Bobinsky ho označila ako postiindustriálny „tvor“, ktorý sa podobá na molekulárny hybrid z nano-biotechnológie. Či za umelecké dielo môžeme považovať samotný skákajúci objekt alebo výsledné kresby na stenách, ktoré svojim pohybom vytvára takmer autonómne - autorka nedefinuje. Interpretáciu necháva na návštevníkov – to čo sama začala, publikum skompletizuje.

Výstava je súčasťou BN víkendu a potrvá od 27.9. do 30.10. Navštíviť ju môžete v otváracích hodinách galérie: Pon: 12:00-19:00, Ut: zatvorené, Str: 13:00-20:00, Štv-Ned:12:00-19:00

TU si môžete stiahňuť celú festivalovú mapu

Odporúčame

blog

Top 10 kaviarní s detským kútikom

Hľadáte kaviareň, kde si budete môcť kávu aj vychutnať a v pohode dopiť? A kde sa vaše deti budú cítiť tiež dobre? Pripravili sme...Viac
14.02.2016
odporúčame!
múzeum

Múzeum dopravy

Múzeum sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice 19.storočia. Cestnú dopravu...Viac
vyhliadka

Rozhľadna na Veľkej Homoli

Ak máte radi krásne výhľady spojené s príjemnou turistikou, odporúčame výlet k rozhľadni na Veľkej Homoli. Rozhľadňa Alexandra...Viac
detské centrum

HappyBee

Centrum pre deti od bábatiek až po predškolákov, pohybová príprava už od 6 mesiacov, unikátny detský kútik. Nechýba kávička a...Viac