Čo ponúkne Febiofest deťom?

Filmový festival Febiofest pozýva do kina aj najmenšie deti s rodičmi: na maškrtných medveďov aj chameleóna z Noemovej archy.

blog

Aký je zmysel stretnutí tých najmenších a najmladších divákov s čarovnou fantáziou či už hraných a či animovaných filmových príbehov? A prečo je dôležité porozumieť ich poetike aj morálnemu posolstvu? Poodhaliť dôležité témy pre detského a mládežníckeho diváka prostredníctvom sveta filmu, pobaviť, ale aj vyzdvihnúť vzdelávací potenciál filmu. To všetko a viac už od roku 2014 prináša na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest sekcia pre deti a mládež s názvom Filmový kabinet deťom.

Aktuálny ročník festivalu, ktorý sa koná od 11. do 17. marca v Bratislave v kinách Lumière a Mladosť, prinesie ešte bohatší program pre malých divákov. Ide o kolekciu ôsmich filmov, ktoré bežne v našich kinách nemožno nájsť. Sekcia je tento rok prvýkrát rozšírená aj o premietania pre rodiny s deťmi v popoludňajších hodinách a cez víkend. A tešiť sa môžu aj na tvorivé dielne v sprievodnom programe.

„Sekcia ponúkne pestrú zmes filmov pre deti a ich rodičov a pokúsi sa vytvoriť dôležitú platformu pre detské otázky. Predovšetkým však bude priestorom plným vzrušujúcich zážitkov a času stráveného s priateľmi a blízkymi v prítmí spojenom s premietaním magických obrázkov, ktoré ponúka len kino,“ hovorí zostavovateľka sekcie Martina Mlichová z Asociácie slovenských filmových klubov.

Kolekciu filmov doplnia slovenské a české snímky. Pre najmenších divákov je prichystaná aj klasická rozprávka Hodinárov učeň, ktorá bude o láske, chamtivosti a malichernosti, ale aj o ľudskej odvahe a šikovnosti. Nad kolískou novorodeného Urbana hovoria dvaja dobrí duchovia osudu o bohatstve a láske, zlá sudička o chudobe a nekonečných strastiach. Čia sudba bude silnejšia?

Krátky animovaný česko-slovenský film Cez palubu! prinesie príbeh Noemovej archy z trochu iného pohľadu. Tvorcovia tu pridávajú drobný bonus – zvierací pár, ktorý by Noe určite zachrániť nechcel. Tvorí ho spomalený chameleón a prekvapivo rýchly a vrtký kivi.

Najmenších divákov tiež potešia animované Maškrtné medvedie príbehy. Jeden je veľký a druhý krpatý. Medveď a Medvedík sú stále hladní. Spolu podnikajú tie najbláznivejšie dobrodružstvá, aby si čo najjednoduchšie naplnili večne prázdne brušká. Uvidíte, ako sa títo zábavní chlpáči zoznámili, ako spolu varia alebo ochutnávajú hľuzovky, ako v lete slávia Vianoce, lebo tie skutočné každú zimu prespia, aj ako sa udobrujú po medvedej hádke.

Pre školákov je pripravený dojímavý austrálsky príbeh Chlapec a pelikán o sile priateľstva a lásky. Kingley, úspešný podnikateľ na dôchodku a starý otec si spomína na dávno zabudnuté detstvo, ktoré strávil s otcom na odľahlom morskom pobreží. Rozpráva svojej vnučke príbeh o tom, ako zachránil a vychoval neobyčajného osiroteného pelikána Percivala. Ich pozoruhodné dobrodružstvá a jedinečné puto výrazne ovplyvnilo životy oboch.

Dôkazom, že aj dieťa vie zmeniť svojím pozitívnym postojom svet, je nemecký film Rocca mení svet. Statočná, zábavná, jedinečná – taká je jedenásťročná Rocca. Jej otec na ňu ako kozmonaut síce dozerá z výšin vesmíru, dole na Zemi však býva sama, len so svojou veveričkou. Po prvý raz v živote chodí do normálnej školy, kde výrazne vytŕča. A keďže spravodlivosť je u nej vždy na prvom mieste, neváha sa postaviť proti triednej šikane. Aj preto sa skamaráti s bezdomovcom Casparom a chce mu pomôcť.

V nórskej roadmovie Los Bando sa štvorica priateľov vyberie za výhrou na majstrovstvá v rockovej hudbe. Bubeník Grim a gitarista Axel, najlepší kamaráti, majú kapelu Los Bando Immortale. Axelov hlas však nie je najlepší – je otrasný. Grim zatiaľ nenašiel odvahu povedať mu to. Pripravia konkurz, na ktorom sa zúčastní iba Thilda, deväťročná violončelistka. Z miestneho talentovaného jazdca rely Martina zas urobia šoféra, ale netušia, že nemá vodičský preukaz. Partia sympatických čudákov sa vydáva na bláznivú cestu Nórskom a za nimi uháňajú rodičia a policajti.

Emotívny slovenský dokument Kroky na hrane, zaznamenáva šiestich ultrabežcov, ktorí sa vydali na 170-kilometrovú púť z Osvienčimu do Žiliny. V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci Rudolf Vrba a Alfred Wetzler z pekla koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vyvražďovaní Židov v tábore, aby ich odovzdali svetu. O 73 rokov neskôr si tento skutočný príbeh pripomína šesť ultrabežcov, ktorým beh po autentickej trase úteku zmenil život.

K sekcii sú každoročne organizované aj školské projekcie pre žiakov základných škôl aj študentov stredných škôl. Filmový kabinet pre starších žiakov a študentov fokusuje vždy aktuálne celospoločenské témy, učí študentov konfrontovať sa s nimi a zaujať vlastné stanovisko. Kroky na hrane prinášajú dôležitú tému boja proti extrémizmu, neznášanlivosti a xenofóbii. „Hľadanie vzorov pre mladých ľudí býva často zásadnou témou, obzvlášť vo svete, v ktorom čoraz viac absentuje vzťah rodičov a detí. Filmový kabinet tak pomáha prostredníctvom kinematografie spraviť prvý krok na stranu dobra,“ vysvetľuje Martina Mlichová. Koncepcia školských projekcií poputuje aj do zapojených regiónov na území celého Slovenska.

Filmoví fanúšikovia si už teraz môžu zakúpiť festivalový Cinepass, buď osobne v Kine Lumière alebo cez online rezervačný systém MyCinepass. Ten umožní držiteľom online rezervácie na filmy, bez čakania v radoch pri pokladni kín. Cinepass na neobmedzený vstup na bratislavský Febiofest je momentálne v predpredaji za 20 EUR, pre študentov za 18 EUR, víkendový Cinepass stojí 15 eur. Ceny sa počas festivalu zvýšia. Za jednorazový lístok zaplatí návštevník 5 EUR.

Odporúčame

múzeum

Schloss Hof

Cisársky zámok Schloss Hof poskytuje perfektné prostredie vďaka jedinečnému prepojeniu imperiálneho zámku, umelecky sformovaného...Viac
detské centrum

HappyBee

Centrum pre deti od bábatiek až po predškolákov, pohybová príprava už od 6 mesiacov, unikátny detský kútik. Nechýba kávička a...Viac
múzeum

Múzeum dopravy

Múzeum sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice 19.storočia. Cestnú dopravu...Viac
divadlo

Bibiana dom umenia pre deti

Bibiana, Medzinárodný dom umenia pre deti, je kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou. Orientuje sa na umeleckú tvorbu...Viac