film

Chlapec a volavka

Japonský režisér Hajao Mijazaki, známy ako majster animácie a tvorca nezabudnuteľných animovaných diel ako Môj sused Totoro či Cesta do fantázie, sa vracia s posledným filmom svojej kariéry. Tento animovaný skvost ponúka divákom unikátny pohľad na Mijazakiho detstvo a zážitok plný mágie, dobrodružstva a nostalgie za detstvom.
24.07.2024, St

Nový film majstra japonského anime Hajaa Mijazakiho rozpráva príbeh dospievajúceho chlapca Mahita, ktorý sa s otcom presťahuje na vidiecke sídlo ďaleko od hektického Tokia. V novom domove sa zoznámi so svojráznou hovoriacou volavkou, ktorá ho láka preskúmať záhadnú opustenú vežu. V nej Mahito objaví magický svet, ktorému vládne tajomný starec. Na ceste za poznaním sa stretne so statočným dievčaťom Himi, armádou papagájov i roztomilými stvoreniami Warawara.

Legendárny majster japonskej animácie Hajao Mijazaki, ktorý očaril celý svet titulmi ako „Môj sused Totoro“, „Princezná Mononoke“ či „Cesta do fantázie“, sa vo svojom poslednom filme opäť vydáva za hranice fantázie a snov, odkiaľ prináša najočakávanejší animovaný film posledných rokov.

Britský denník The Guardian označil film ako dokonalú labutiu pieseň 82-ročného filmára. Časopis Rolling Stone zase napísal: „Majster anime sa s nami lúči v pompéznom štýle.“ Snímka bola ocenená prestížnou cenou Zlatý glóbus 2023 za najlepší celovečerný animovaný film a objavil sa aj v shortliste k nadchádajúcim Cenám Americkej filmovej akadémie Oscar a bude pravdepodobne nominovaný v kategórií Najlepšia hudba. Snímka bola ocenená ako Najlepší film aj Združením losangeleských filmových kritikov a Združením newyorských filmových kritikov.

Hajao Mijazaki je jedným z najslávnejších a najuznávanejších tvorcov anime. Založil legendárne štúdio Ghibli, ktoré stojí za mnohými kultovými dielami japonskej animácie. Jeho film Cesta do fantázie držal rekord ako najúspešnejší japonský film až do roku 2020. Štúdio Ghibli už niekoľko desaťročí rozpráva pôsobivým jazykom filmovej animácie krásne, tajomné a nesmrteľné príbehy, ktoré svojím majstrovstvom uchvacujú a inšpirujú divákov po celé generácie a v každom veku. 

Kimitachi wa Dō Ikiru ka, Japonsko, 2023, 125 min, titulky, 12+
Réžia:
Hajao Mijazaki

Film na ČSFD

Odporúčame

blog

Kam z mesta za zvieratami

Jar je konečne tu, príroda sa pomaly prebúdza zo zimného spánku. Chcete vedieť kde uvidíte malé jahniatka, kozičky, kuriatka,...Viac
24.03.2016
odporúčame!
film

V hlave 2

V pokračovaní emóciami nabitého animovaného dobrodružstva od štúdií Disney a Pixar budú mať diváci opäť možnosť vidieť, čo sa...Viac
Artkino Za zrkadlom / Kino Lúky / Cinema City Eurovea / Cinema City Aupark / Cinema City Vivo / Cinemax Bory...
odporúčame!
blog

Kam s deťmi za vodou aj v zime

Chcete sa zohriať, vyblázniť a zároveň si oddýchnuť v termálnych prameňoch? Tu je niekoľko tipov z okolia Bratislavy.Viac
05.11.2016
odporúčame!
výlet

Stanovačka na hrade (rodinný program)

9.8.2024 - 10.8.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
CITYLIFE odporúčame!