výlet

Prechádzka na Zámčisko

Po sobotňajšej vyčerpávajúcej ochutnávke vín počas dňa otvorených pivníc sa nám v nedeľu zažiadalo trošku si prevetrať hlavy na čerstvom vzduchu.

A keďže sme logicky pomerne dlho dospávali, čas na väčší výlet nám opäť neostal. Narýchlo som nazrel do turistického atlasu a vybral som nenáročnú túru zo Zochovej chaty na Zámčisko, odkiaľ je krásny výhľad na Modru a Pezinok.

Auto sme zaparkovali pri Zochovej chate. Od chaty šliapeme rovno smerom na Tisové skaly po červenej, respektíve modrej značke. Prechádzame okolo chátrajúcich bufetov, mnoho rokov nečistenej nádrže a začíname stúpať do kopca, ktorý by sa podľa stojacich vlekov mohol v spojení so snehom premeniť na lyžiarsky svah. Po ľavej strane je zreteľne v bezlistom poraste vidieť bralá Tisových skál.

Od červenej značky sa odpájame a pokračujeme z lúky vľavo po modrej do lesa. Týmto ťahom sa ocitáme v na chodníku sami, pretože všetci svorne šliapu hore po červenej na Veľkú Homoľu. Stúpame okolo plota, ktorý určite pamätá i lepšie časy. Prehupujeme sa cez hrebienok a pozvoľna klesáme.

Pripájame sa na žltú značku, ktorá prichádza zprava pokračujeme po žltomodrom značkovom tandeme. Vysoké bučiny sú vystriedané nízkym porastom a prichádzame na samotnú vyhliadku – Zámčisko. Zo skalných blokov sa tu otvárajú veľmi pekné výhľady, ako na dlani máme Modru i Pezinok. Pre turistov sa tu nachádza posedenie, kde je možné odpočinúť si počas túry, a je tu umiestnený i informačný panel.

Keďže sa nechceme vracať po tej istej ceste ako sme prišli, volíme pre návrat namiesto modrej značky tento krát žltú. Chodník stúpa priamo nahor, ale nie je to nič dramatické. Prechádzame okolo skalného brala, ktoré nápadne pripomína kremencové útvary Tisových skál. Skaly sú krásne symetricky rozpukané a na pár momentov sa na skalku vešiam, hoci s mojimi kilami sa príliš ďaleko nedostávam. Ďalej sa už stúpanie mierni a po rovinke prichádzame na červenú značku v mieste – Nad hvezdárňou. Po červenej značke zostupujeme a stretávame skupinky turistov, ktorí smerujú na Veľkú Homoľu. Prechádzame okolo hvezdárne, cez les a v závere okolo Tisových skál. Žalúdky sa hlásia o slovo, a keďže Zochova chata je v rekonštrukcii, na svoje si prídu až v Pezinku.

Užitočné informácie:
Štart a cieľ: Zochova chata – parkovisko
Doprava: auto
Trasa: Zochova chata (450 mnm) – Tisové skaly (490 mnm) – Zámčisko (468 mnm) – Nad Hvezdárňou (585 mnm) – Tisové skaly (490 mnm) – Zochova chata (450 mnm)
Čas: 1,5 – 2 hod
Prevýšenie: cca 200 m
Voda: vlastné zásoby
Náročnosť: nenáročná prechádzka s minimálnym prevýšením
Mapy: VKÚ 127 (Malé Karpaty – Bratislava),1:50 000
Občerstvenie: Zochova chata (momentálne v rekonštrukcii)
Alternatívy: z rázcestia Nad Hvezdárňou je možné po červenej značke vystúpiť na neďalekú Veľkú Homoľu (709 mnm) s rozhľadňou na vrchole

Tento článok sme uverejnili v spolupráci s www.trekker.sk , web združujúci záujemcov o outdoorové činnosti a zároveň ľudí, čo majú radi prírodu.
Originál vznikol 15.1.2009

Odporúčame

iná akcia

Vláčik Záhoráčik (s cyklovozňom)

Cykloturistický vlak Záhoráčik už odštartoval svoju tretiu sezónu. Voziť turistov bude každú sobotu, nedeľu a počas sviatkov až...Viac
27.4.2019 - 13.10.2019 / Plavecké Podhradie
CITYLIFE odporúčame!
výstava

Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom

Inštalácia vychádza zo vzrastajúcej snahy galérií, múzeí a vzdelávacích inštitúcií „odkomplikovať“ vzťah k umeniu prostredníctvom...Viac
16.5.2019 - 31.12.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
CITYLIFE odporúčame!
iná akcia

Nedeľa s príbehom: Za knihami

Ne 29.9.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
blog

Top 10 kaviarní s detským kútikom

Hľadáte kaviareň, kde si budete môcť kávu aj vychutnať a v pohode dopiť? A kde sa vaše deti budú cítiť tiež dobre? Pripravili sme...Viac
14.02.2016
odporúčame!