festival
výstava

Bienále ilustrácií Bratislava 2019

27. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) 2019 sa bude konať od 25. októbra 2019 do 5. januára 2020 vo výstavných priestoroch na 2. poschodí Bratislavského hradu.

Táto akcia sa konala v minulosti

Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti BIB je najvýznamnejším podujatím, ktoré organizuje BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Bienále sa koná pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu IBBY. Je to najvýznamnejšie nekomerčné podujatie výtvarného umenia a ilustrácie pre deti v celosvetovom kontexte. Každý druhý rok sa na ňom stretávajú tie najlepšie diela svetovej ilustrátorskej tvorby.
 


Výstavy a podujatia:
 

Bulharské kultúrne stredisko, Jesenského 7 
Iná kniha

Umelecké knihy unikáty, knihy objekty, umelecké knihy inštalácie.
Termín: 1. 10. – 1. 11. 2019

 

Poľský inštitút v Bratislave, nám. SNP 27
Nielen pre deti

Ola Woldańska-Płocińska ilustrácie a plagáty.

Termín: 4. 10.25. 10. 2019

 

Maďarský inštitút v Bratislave, Štefanikova 1
Poetry Images

Súčasní maďarskí ilustrátori básní v detskej literatúre.
Termín: 7. 10. – 24. 10. 2019

 

Západná terasa Bratislavského hradu

K-U-K: Dušan Kállay, Svetozár Košický, Peter Uchnár
Termín: 11. 10. – 5. 11. 2019

 

Galéria Dušana Rolla, BIBIANA, Panská 41
Očami spomienok  

Výber originálov ilustrácii zo zbierok jedného zo zakladateľov BIB JUDr. Dušana Rolla
Termín: 24. 10. – 19.11. 2019

 

Kalab, Zámocká 5, Bratislava
Hraško na krídlach babku
Termín: 26. 10. – 31. 11. 2019

 

Sprievodné výstavy BIB, Bratislavský hrad, 2. poschodie

 

Ludwig Volbeda, Holandsko - Grand Prix BIB 2017

Termín: 25. 10. 2019 – 6. 1. 2020
Holandský ilustrátor Ludwig Volbeda pracuje hlavne na detských knihách. V roku 2016 ilustroval absurdný vojnový príbeh, ktorý napísal Benny Lindelauf: Ako Tortot prišiel o svoje rybie srdce. Získal cenu Gouden Lijst a bol nominovaný na knižnú cenu Boekenpauw a Woutertje Pieterse Prijs.

Spolu s holandským spisovateľom Tedom van Lieshoutom vytvoril umeleckú knihu The Birds (Vtáci), poetický príbeh o dvoch sochách, ktoré sa nemôžu navzájom stretnúť. Za ilustrácie ku tejto knihe získal  Grand Prix na Bienále ilustrácií Bratislava 2017.
Ludwig študoval ilustráciu na AKV Sint Joost v holandskom Brede. Žije a pracuje vo svojom domácom štúdiu v Amsterdame. Rád plní svoje steny a zápisníky drobnými poznámkami, kresbami, škicami a komiksami. V rámci svojej autonómnej práce ukazuje svoju zaujatosť o vysťahovaných ľudí v rozsiahlej krajine, stroje, nové štvrte a ostrovy.

Igor Oleynikov, Rusko - držiteľ ceny H. CH. Andersena za rok 2018 za ilustráciu

Termín: 25. 10. 2019 – 6. 1. 2020
Cena Hansa Christiana Andersena je považovaná za najprestížnejšie medzinárodné ocenenie pre autorov v oblasti literatúry pre mládež. Udeľuje ju Medzinárodná únia pre detskú knihu (IBBY) od roku 1956. Nositeľom ocenenia za rok 2018 sa stal Igor Olejnikov z Ruska.

Tento výnimočný ilustrátor vie oživiť hárok papiera spôsobom, ktorý mu musí kolegovia závidieť. Jeho kariéra bola spočiatku kariérou animátora, Olejnikov je skutočným majstrom dizajnu a kompozície. Okrem toho oživuje výnimočné obsadenie postáv - od mladých chlapcov a dievčat, čarodejníc a velikánov, vlkov a žralokov, víly a trollov, Joshuu a Ruth zo Starého zákona, až po brilantnú malú myš, ktorá ide na Harvard! Aj keď tvrdí, že nerád ilustruje „roztomilé“ deti, jednoducho vytvára krásu - v krajine ktorú zobrazuje, aj vo svojich postavách. Krásne alebo nie, ľudia alebo nie, sú presýtené životom, pohybom a výrazom.

Olejnikov prináša do svojej tvorby veľkú ruskú umeleckú tradíciu, štýl a vášeň. Často ilustruje ruských majstrov, Puškin, Gogol, Trockij, Brodsky, ktorých oživuje a sprostredkúva súčasníkom. Jeho verzie klasikov sú vždy originálne a prekvapujúce, nepredvídateľné, neočakávané. Rovnako vyniká jeho  spracovanie Andersena, Grimma, Starého zákona, či Leara. Aj keď vyniká v krátkych formách - básne, príbehy, tradičné rozprávky, vytvára aj rozprávkové obrázkové knihy. Jeho talent nepozná hranice.

Eiko Kadono, Japonsko - držiteľka ceny H.CH. Andersena za rok 2018 za literatúru 

Termín: 25. 10. 2019 – 6. 1. 2020
V diele tejto veľkej japonskej autorky je nevyvrátiteľné čaro, elán ale aj empatia. Či už v jej mnohých úžasných a vtipných autorských obrázkových knihách, alebo vo veľkej sérii jej románov o čarodejnici Kiki, ale aj v jej románe o druhej svetovej vojne o odvážnom dievčati, ktorá musí prejsť strašidelným stromom, aby sa dostala do školy. Kadonovej knihy sú prekvapujúce, pútavé a posilňujúce. A takmer vždy zábavné a oslavujúce život.

Aj keď Kadono veľa cestovala po celom svete, jej príbehy sú hlboko zakorenené v Japonsku a ukazujú nám Japonsko, ktoré je plné najrôznejších, často neočakávaných typov ľudí. Jej ženské postavy sú mimoriadne rozhodné a podnikavé; dokážu sa odvážne vysporiadať s rôznymi prekážkami bez toho, aby nechali priestor pochybnostiam (aj keď tým sa jej hrdinky nie celkom ubránia). Sú mimoriadne vhodné pre túto dobu, keď v knihách hľadáme dievčatá a ženy, ktoré môžu inšpirovať a povzbudiť. Jazyk v obrázkových knihách je pozoruhodný svojou hravosťou a použitím onomatopojí. A samozrejme, krásny, ale zrozumiteľný jazyk, ktorý používa v románoch robí jej knihy čitateľsky príťažlivými a zrozumiteľnými.

Ján Lebiš

Termín: 25. 10. 2019 – 6. 1. 2020 
Súčasťou Bienále ilustrácií Bratislava tradične býva aj výstava z tvorby významného slovenského ilustrátora. Tento ročník je pre návštevníkov bienále pripravený výber z ilustračnej  tvorby akademického maliara, grafika a vysokoškolského pedagóga Jána Lebiša.

Ján Lebiš bol významnou osobnosťou slovenského výtvarného umenia, predovšetkým v oblasti ilustračnej tvorby pre detského aj dospelého čitateľa, ako aj v oblasti voľnej grafiky. Rodák z Moravského Krumlova, absolvent štúdia grafiky a knižnej ilustrácie VŠVU v ateliéri Vincenta Hložníka, po rokoch samostatnej práce v slobodnom povolaní profesor na VŠVU v Bratislave.

Ilustrátorská tvorba Ján Lebiša je nesmierne bohatá. Začínal ilustráciami k beletrii pre dospelých čitateľov  (Karel Čapek, Janko Jesenský, Jack London, Giovanni Boccaccio). Do povedomia sa však zapísal predovšetkým ilustráciami k literatúre pre deti a mládež -  A zasa preskakujem cez kaluže (Allan Marshall); Hop, čižmičky, sto míľ; Rozprávky (A. S. Puškin); Havran a líška; Bájky (Jean de La Fontaine); Zlatá jabloň a deväť pávov (V. S. Karadžić); Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Červená Čiapočka; O psovi, ktorý mal chlapca (Klára Jarunková);  O Tomášovi, ktorý sa nebál tmy (Klára Jarunková); O múdrom kohútikovi (Vincent Šikula); Kráľovič Marko, a iné.

NAMI CONCOURS 2019
Termín: 25. 10. 2019 – 6. 1. 2020

Prezenácia víťazných diel Nami Concours 2019 (Medzinárodná súťažná prehliadka ilustrácií na ostrove Nami v Kórei.)

Ostrov Nami, jedna z najobľúbenejších globálnych turistických destinácií v Kórei, už niekoľkých predchádzajúcich rokov je aj miestom, kde sa koná NAMBOOK, Medzinárodný festival detskej knihy na ostrove Nami (Nami Island International Children's Book Festival).
Mottom festivalu NAMBOOK je „Jedzme, pime, seďme, lezme a hrajme sa uprostred kníh!“, a preto sa celý ostrov premieňa na „knižnicu v lese“, kde knihy nájdete všade, aj v hotelových izbách, na toaletách a chodníkoch v nádeji, že sila predstavivosti a kreativity bude inšpiráciou pre každého návštevníka.
Nami Concours, súťaž ilustrácií, ktorú v roku 2013 iniciovala spoločnosť Nami Island, výrazne podporuje autorov kníh pre deti a dáva im príležitosť prezentovať svoje práce.

Hlavným cieľom Nami Concours je poskytnúť umelcom príležitosť prezentovať svoje práce na svetovom fóre a inšpirovať ich k tvorbe vysoko kvalitných umeleckých diel.

Interaktívne sprievody na BIB 2019 nesú názov Výrečné obrázky.  Vďaka našim „tlmočníkom“ sa deti nebudú len pozerať na vystavené ilustrácie zozbierané z celého sveta.  Sprievodcovia ponúkajú informácie a navigáciu, aby sa všetci návštevníci vedeli orientovať nielen v priestoroch výstavy, ale aj v rôznorodosti výtvarných techník. Spoločne odhaľujú v čom spočíva jedinečnosť umeleckého spôsobu vyjadrenia. Môžu tak spoznať a zapamätať si oveľa viac vystavených kníh a aj mená autorov týchto písaných a kreslených príbehov.

(Programy sú na objednávku počas pracovných dní na tel.  č. 02/2046 7223)

 

Inscenované čítanie – dramatizované čítanie vybraných knižných titulov slovenských spisovateľov a ilustrátorov pod názvom: Prečítam Ti rozprávku! Dnes to bude o …! Pre tieto hravé čítania sme vybrali 6 knižiek, ktoré sú súčasťou výstavy BIB 2019 a poskytujú možnosť vyhovieť rôznorodému veku návštevníkov (od 3 rokov až po 12 rokov). Knihy čítajú mladí herci so zreteľom na kultivovaný slovný prejav a s dôrazom na krásu slovenského jazyka. Vybrané príbehy tak dostávajú osobitý výtvarný, herecký a hudobný šat. Akoby malým návštevníkom čítali a rozprávali starší členovia ich rodiny.

(Programy sú na objednávku počas pracovných dní na tel.  č. 02/2046 7223)

Odporúčame

vyhliadka

Drevená rozhľadňa na Kolibe

Pozrite sa z výšky 15-tich metrov na Bratislavu. Nová rozhľadňa na Kamzíku vám ponúkne jedinečný výhľad.Viac
blog

Najlepšie ihriská v Bratislave a okolí

Radi chodíte s deťmi von, no otravuje vás už chodiť na to isté ihrisko? Tipov, kde ísť v rámci Bratislavy a okolia je viac ako...Viac
03.10.2016
odporúčame!
výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
CITYLIFE odporúčame!
vyhliadka

Rozhľadna na Veľkej Homoli

Ak máte radi krásne výhľady spojené s príjemnou turistikou, odporúčame výlet k rozhľadni na Veľkej Homoli. Rozhľadňa Alexandra...Viac