výstava

Tiché putovanie

Bratislavská BIBIANA opätovne sprístupňuje interaktívnu výstavu Tiché putovanie pre všetkých záujemcov, ktorí si ju minulý rok pre pandemickú situáciu nestihli pozrieť.

Táto akcia sa konala v minulosti

Námet: H. Ondrejičková
Scenár: J. Michalová
Výtvarno-priestorové riešenie: Z. Kadlčáková
Dramaturgia: V. Marákyová

Hravá a inšpiratívna výstava ponúka cestu svetom „tichých“ kníh. Tiché knihy, tvorené len z obrázkov, bez textu, postavené na výpovednej sile ilustrácií, predstavujú u nás málo známy žáner detskej literatúry. Vizuálnou formou „rozprávajú“ príbehy, tlmočia emócie, uvádzajú čitateľa do sveta snov a fantázie, no dokážu sprostredkovať aj fakty a reálie. Populárne sú prirodzene najmä u najmenších čitateľov - predškolákov, ktorí ešte nevedia čítať.

Úspešne sa využívajú pri výchove detí so špeciálnymi potrebami, najmä u detí s oneskoreným mentálnym vývinom. V ostatných rokoch sa tento žáner dostal do povedomia aj ako účinný prostriedok na preklenutie bariér pri práci s deťmi prisťahovalcov. Sú univerzálne použiteľné – pre všetkých čitateľov na svete, bez rozdielu jazykových znalostí.

Prednosťou tichých kníh je, že interpretáciu nechávajú plne na čitateľovi. A tak deti „čítajú“ to, čo vidia a cítia na obrázkoch – vnášajú do nich svoje predstavy, emócie, zážitky... Čítanie tichých kníh pomáha deťom rozvíjať kreativitu, vnímať bohatosť detailov, význam farieb, zdokonaľovať  vyjadrovacie schopnosti a formovať pozitívny vzťah ku knihe. 


Návštevníci našej výstavy majú jedinečnú príležitosť k hľadaniu a objavovaniu príbehov ukrytých v obrázkoch. Výstava predstavuje 130 titulov z 35 krajín sveta, vybratých z medzinárodných zbierok Knižnice BIBIANY, najmä z kolekcie Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) a Čestnej listiny IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu). Výstava prináša široké spektrum zaujímavých kníh rôznych umeleckých žánrov, z dielne mladých i etablovaných umelcov. 

Úvodnú časť výstavy tvorí skupina obrázkových kníh s minimálnym textom, v cudzích aj veľmi vzdialených jazykoch (kórejčina, japončina, lotyština a pod.). Už tu sa môžu návštevníci presvedčiť, že kniha sa dá čítať aj cez obrázky, najmä ak ide o majstrovské diela svetových ilustrátorských osobností ako sú Michael Dudok de Wit, Piet Grobler, Petr Sís, Akiko Miyakoshi alebo Nikolai Popov.

Celou výstavou, ako už sám názov napovedá, sa tiahne téma putovania. Sen, fantázia, let, cestovanie svetom aj cestovanie v čase – to sú imaginárne svety, v ktorých sa ocitajú hrdinovia mnohých kníh bez textu. Tituly ako Czarostatki i parodzieje (Pawel Pawlak), Tabi no ehon (Mitsumasa Anno), Time flies (Eric Rohmann), Journey (Aaron Becker), Sooyungjang (Bazén, Ji-hyeon Lee) alebo La nuit quand je dors (Ronald Curchod) sú pastvou pre oči aj dušu, vizuálnym sviatkom a pozvánkou na slobodný výlet do fantázie. Obrazmi sa však dajú zachytiť nielen snové a poetické motívy, ale aj epické deje plné dobrodružstiev a zvratov, o čom svedčí aj majstrovské vizuálne prerozprávanie Robinsona Crusoa (Alberto Ajubel).

Na mladých návštevníkov čakajú zaujímavé grafické romány, ktoré prinášajú aj sociálne a ekologické témy, napätie, históriu, pohľady na budúcnosť ľudstva (Vertigo, The Middle Passage, Les mots, Flut, Belonging). Nechýba tu samozrejme ani výnimočný titul The Arrival od medzinárodne uznávaného austrálskeho umelca Shauna Tana, ktorý predstavuje grafickú epopeju o dejinách ľudstva 20. storočia. O tom, že „tiché putovanie“ môže byť aj plné vtipu a humoru presvedčia tituly, v ktorých sa deti môžu zahrať na fantazijnú kaderníčku (Fridolin Franse frisiert), šepkať odkazy (Telefone sem fio) alebo klebetiť o zjavení v benátskej lagúne (La Rumeur de Venise). Najmenšie deti sa môžu zabaviť na leporelách, skrývačkách, pop-upoch, obrázkových bedekroch a iných tituloch typu „hľadaj a nájdi“.  

Vďaka aktivitám (cestovateľský denník, príbehové kocky, dotyková hra, tieňové divadlo, puzzle a skladačky) výstava iniciuje spoločné hry, ale aj rozhovory a zážitkové učenie pre jednotlivcov, rodiny i kolektívy. Aktivačnou súčasťou je hra, pri ktorej deti plnia úlohy a ich riešenia si zapisujú do cestovného denníka. Ak sa im podarí ich splniť, môžu sa zúčastniť súťaže o hodnotné knihy. K výstave sú pripravené tvorivé dielne pre rôzne vekové kategórie detí a mládeže.

Po skončení v priestoroch BIBIANY poputuje výstava Tiché putovanie ďalej a bude sprístupnená v partnerských kultúrnych inštitúciách a knižniciach na Slovensku.

Odporúčame

film

Nina a tajomstvo malého ježka

Desaťročná Nina miluje otcove rozprávky o ježkovi, ktorý objavuje svet. Jedného dňa však otec stratí chuť rozprávať rozprávky. Je...Viac
SĽUK / Kino Nostalgia
odporúčame!
blog

Kam s deťmi za vodou aj v zime

Chcete sa zohriať, vyblázniť a zároveň si oddýchnuť v termálnych prameňoch? Tu je niekoľko tipov z okolia Bratislavy.Viac
05.11.2016
odporúčame!
film

Laputa: Nebeský zámok (dabing)

Chlapec z baníckeho mestečka a dievčina, ktorej pôvod je zahalený tajomstvom, sú zatiahnutí do honby za pokladom ukrytým v bájnom...Viac
Pi 29.3.2024 / Kino Kultúrka Stupava
odporúčame!
materské centrum

Rodinné centrum Kramárik

Rodinné centrum Kramárik je centrum pre rodiny s deťmi nielen z Kramárov. Vzniklo z iniciatívy mamičiek ako odozva na potrebu...Viac