Ako si vyrobiť šarkana

Pamätáte si na ten pocit z detstva, keď ste si doma zhotovili vlastného šarkana a potom s nim preleteli "svet"? Zažite to znova, tentoraz so svojimi vlastnými deťmi. 

blog

Skvelý návod ako na to sme našli na stránke Farebneprsty.sk kreatívnej mamy dvoch detí - Dagmar Vinterovej.  

"Tento návod na výrobu šarkana je taký jednoduchý, že ľahšie to už nejde. Pritom šarkan lieta prekvapivo dobre. Zvládnete to s vecami, ktoré máte doma. Nemusíte nič komplikovane vymeriavať, úplne si vystačíte s meraním od oka. Do výroby sa môžu zapojiť aj deti. O štvrť hodinku už môžete byť na lúke a hrdo si púšťať svojho vlastného, jedinečného šarkana."

Čo budete potrebovať?

1 kancelársky papier, lepiacu pásku, nožnice, špajdľu, stuhu alebo pevnejšiu igelitku na chvost a šnúru. 

Postup

1. Zohnite kancelársky papier napoly.

Obrázok

2. Nakreslite si dva body, jeden asi 2 cm od skladu na vrchu papiera, druhý asi 2 cm od voľného okraja na spodku. Spojte body čiarou (alebo si ju iba predstavte). 

Obrázok

3. Podľa tejto čiary zložte papier do vonka.

Obrázok

4. Prevráťte papier na druhú stranu a tiež ju zložte do vonka.

Obrázok

Obrázok

5. Otvorte obe strany a zlepte sklady páskou. Vznikne vám horná strana šarkana.

ObrázokObrázok

6. Spevnite ju špajdľou. Položte špajdľu krížom. Odstrihnite alebo odlomte jej prečnievajúcu časť. Špajdľu prilepte páskou.

ObrázokObrázok

7. Teraz otočte šarkana. V “chrbtici” urobte dierku na navlečenie šnúrky: označte si bod asi v tretine zhora, asi tak centimeter od kraja. Spevnite papier, aby ho šnúrka neprerezala: prelepte vyznačený bod páskou z oboch strán.

Obrázok

8. Urobte nožnicami dierku (ide to prekvapivo ľahko).

Obrázok

9. Navlečte do dierky šnúru a dobre zaviažte. Môžete použiť bavlnku na háčkovanie, rybársky vlasec, kuchynskú niť – prinajhoršom poslúži aj obyčajná tenká niť na šitie.

Obrázok

10. Nastrihajte si z pevnejšej igelitky dlhé pruhy na chvost a prilepte ich páskou k šarkanovi. Ak máte, môžete namiesto igelitových pruhov použiť ľahkú stuhu. Pruhy sa najlepšie strihajú tak, že igelitku poskladáte do štrúdle alebo do harmoniky a prestrihnete.

Obrázok

Hotovo. Kidstown ďakuje za tento presný fotonávod Dagmar Vinterovej a jej Farebným prstom.  

Odporúčame

blog

Top 10 kaviarní s detským kútikom

Hľadáte kaviareň, kde si budete môcť kávu aj vychutnať a v pohode dopiť? A kde sa vaše deti budú cítiť tiež dobre? Pripravili sme...Viac
14.02.2016
odporúčame!
blog

Kam z mesta za zvieratami

Jar je konečne tu, príroda sa pomaly prebúdza zo zimného spánku. Chcete vedieť kde uvidíte malé jahniatka, kozičky, kuriatka,...Viac
24.03.2016
odporúčame!
ihriská a parky

Železná studienka a Partizánska lúka

Patria medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality. Obe sú súčasťou Bratislavského lesoparku a nachádzajú sa na juhu...Viac
vyhliadka

Drevená rozhľadňa na Kolibe

Pozrite sa z výšky 15-tich metrov na Bratislavu. Nová rozhľadňa na Kamzíku vám ponúkne jedinečný výhľad.Viac