film

VŠMU: Blok krátkych filmov pre deti

Lumiére prináša detským divákom pásmo krátkych animovaných filmov z výroby VŠMU.

Táto akcia sa konala v minulosti

Slovensko, 2018, 44 min.

Transylvánski dravci
r. Júlia Koleňáková, 2014, 6 min., OV (bez dialógov)

Trailer

Dve deti unikajú pred veľkým vlkom. Ako však vychádzajúce slnko začína osvetľovať tmavé lesné zákutia, začína byť jasné, že nie všetko je skutočne také, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Júlia Koleňáková je nepočujúca filmová režisérka, animátorka a výtvarníčka. Transylvánski dravci sú jej magisterským filmom, ktorým v roku 2014 ukončila štúdium v Ateliéri animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave.

------------

Rosso Papavero
r. Martin Smatana, 2014, 5 min., OV (bez dialógov)

Jednej hviezdnej noci sa malý chlapec s hlavou plnou fantázie stane svedkom snového cirkusového predstavenia. Omámený nekonečnou reťazou trblietavých atrakcií, si na mesiacom ožiarenej lesnej čistine neskoro uvedomí, že cena za vstupenku do fantastického šapitó je príliš vysoká a brána medzi realitou a snom sa zatvára.

Martin Smatana študoval od roku 2011 animáciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2012 absolvoval pracovnú stáž v štúdiu bábkových filmov NUKUFILM v estónskom Tallinne. V septembri 2014 dokončil jeho debutový bábkový film Rosso Papavero. Film získal Cenu Literárneho fondu na festivale Bienále Animácie Bratislava 2014. V súčasnosti pracuje na realizácií ďalšieho bábkového filmu s názvom Šarkan.

------------

Perfektný nora
r. Lea Smitková, 2016, 6 min., OV (sk)

„Ak si našiel perfektné miesto pre svoju noru, chceš ho mať len pre seba!“ Hravý animovaný film v spoločnosti lesných zvieratiek Vás presvedčí o tom, že dobrý sused je na nezaplatenie.

Lea Smitková je študentkou Ateliéru animovanej tvorby na bratislavskej VŠMU. V súčasnosti je na magisterskom stupni.

------------

Lighta
réžia: Andrej Gregorčok, 2012, 11 min.

Malá žiarovka Lighta je jediným zdrojom svetla v miestnosti až kým sa jedného dňa neobjaví jej zásadný rival. Andrej Gregorčok v roku 2012 ukončil magisterské štúdium v Ateliéri animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Jeho absolventský animovaný film Lighta ako aj film Frankenhand boli súčasťou viacerých festivalov doma a vo svete. Ako animátor a kompozitor spolupracoval napr. na filme Sneh Ivany Šebestovej, seriály Mimi a Líza Kataríny Kerekesovej, Fongopolis Joanny Kozuch či Felvídek Vladislavy Plančíkovej. Zároveň pripravuje svoj debutantský film s názvom Insomnia.

------------

Aúúúna
réžia: Lina Šuková, 2017, 8 min., OV (sk)

Lina je dievčatko žijúce v strachu z príšer, ktoré klíčia v temnote pod posteľou. Jedného dňa ju tiene spod postele pohltia a Lina sa prepadne do temného lesa, kde stretne vlčicu. Lina postupne zisťuje, že les nie je až taký strašidelný a vlčica je skôr kamarátkou ako desivým nepriateľom. V lese Lina vďaka vlčici spoznáva silu všetkých prírodných živlov a príchadza k poznaniu ako byť súčasťou „živej“ prírody a ako jej načúvať.

Lina Šuková sa narodila sa v "metropole" Východu a už od detstva mala vlastnú hlavu. Napriek radám aby vyštudovala nejaké normálne gymnázium sa rozhodla radovať radšej zo života, tvoriť a študovať na strednej umeleckej škole propagačnú grafiku. Potom si zmyslela, že by sa jej obrázky mohli pohybovať a vybrala sa na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, kde ju prijali. Tam bolo možno menej radosti, ale o to viac tvorivosti vo dne v noci a tak urobila všetky zadania, vyrobila pár krátkych animovaných filmov, bakalársky film Mláka, dokončila svoj najnovší magisterský film Aúúúna a po piatich rokoch získala svoj magisterský titul v odbore animovaná tvorba, konečne vyspala a vykročila s kruhmi pod očami do života.

------------

Janko Hraško u kúzelníka
r. Viktor Kubal, 1973, 8 min., OV (bez dialógov)

O putovaní Janka Hraška po svete.

Viktor Kubal bol slovenský výtvarník, karikaturista, scenárista a filmový režisér, autor prvého slovenského animovaného filmu. Je považovaný za zakladateľa slovenského animovaného filmu a aj významným predstaviteľom toho svetového.

Ako režisér a animátor vytvoril takmer 400 krátkometrážnych animovaných filmov a seriálov (Puf a Muf, Janko Hraško, Dita, Panák z križovatky) a taktiež dvoch celovečerných animovaných filmov (Zbojník Jurko (1976), Krvavá pani (1980) a stredometrážneho filmu Marcipánová rozprávka(1987)).

Jeho filmy získali množstvo významných domácich a medzinárodných ocenení.

Odporúčame

blog

Kam z mesta za zvieratami

Jar je konečne tu, príroda sa pomaly prebúdza zo zimného spánku. Chcete vedieť kde uvidíte malé jahniatka, kozičky, kuriatka,...Viac
24.03.2016
odporúčame!
cukráreň

Elezi - Vajnory

Rodinná cukráreň, ručná výroba, tradičné receptúry, klasické prírodné suroviny, bez pridania chemických konzervačných látok...Viac
detské centrum

HappyBee

Centrum pre deti od bábatiek až po predškolákov, pohybová príprava už od 6 mesiacov, unikátny detský kútik. Nechýba kávička a...Viac
ihriská a parky

Športové ihrisko Páričková

Zrekonštruované detské ihrisko vo vnútrobloku na Páričkovej ulici ponúka deťom úplné nové hracie prvky a vynovené hokejbalové...Viac