iná akcia

Doma s BIBIANOU: Písmo ako čipka - online

K detským knihám, v ktorých je text písaný inak než latinkou, pristupujeme my, bežní slovenskí čitatelia, ako k exotickým objektom voňajúcim diaľkami. Dej knihy „čítame“ cez ilustrácie a text vnímame ako ďalší dekoratívny prvok.

Táto akcia sa konala v minulosti

Čas spustenia akcie je orientačný - 10.00. 

Sledovať online

V rámci cyklu DOMA S BIBIANOU každú stredu prinesieme nový, inšpiratívny projekt pre vás a vaše deti, ktorý môžete realizovať v domácom, či školskom prostredí. Nech sa vám dobre tvorí, spieva a číta. A najmä - zostaňte zdraví! (BIBIANA)

-------

Arabské písmo je veľmi ozdobné až kaligrafické, niekomu môže pripomínať čipku. Je to aj preto, lebo  v tlačenej podobe si uchováva svoje rukopisné tvary. Jednotlivé písmená majú rozličné formy v závislosti od pozície v slove a nie je rozdiel medzi veľkými a malými písmenami. Je známe, že arabské texty sa píšu sprava doľava a aj strany v knihách sú radené opačným smerom než u nás.

Toto písmo sa používa nielen v arabsky hovoriacom svete, ale s obmenami aj v ďalších krajinách v severnej Afrike a Ázii (napr. Irán, Afganistan, Malajzia).  V arabskom a hebrejskom písme sa zapisujú len spoluhlásky,  samohlásky sa označujú pomocou diakritických znamienok, čitateľ si ich teda musí domyslieť.

Úplne iné je to s japonským písmom, kde znak označuje celú slabiku, alebo čínskym, ktoré má znaky pre celé slová ale aj pre rôzne zvuky jazyka. Na rozdiel od európskych jazykov, ktoré si „vystačia“ s menej než 50 znakmi, čínskych znakov sú tisíce. Vo svete je toľko ďalších zaujímavých písiem – kórejské, tibetské, laoské, alebo k nám bližšie grécke písmo či azbuka, čo je vlastne moderná verzia cyriliky používaná v Rusku, Ukrajine, Bulharsku a ďalších krajinách východnej Európy.

Písma sveta odrážajú jazykovú rozmanitosť, kultúrne vplyvy a sú výsledkom dlhého historického vývoja. Pre nás laikov predstavujú nekonečne pestrý a zaujímavý svet. Čo nám svojim tvarom pripomínajú? Japonské písmo možno rozsypané čajové lístky, čínske písmo rebriny a kladky, kórejské možno domčeky... A čo písma používané v Indii (tibetské, bengálske, devanagari), nepripadajú vám ako notový zápis hudby?

Odporúčame

detské centrum

HappyBee

Centrum pre deti od bábatiek až po predškolákov, pohybová príprava už od 6 mesiacov, unikátny detský kútik. Nechýba kávička a...Viac
ihriská a parky

Športové ihrisko Páričková

Zrekonštruované detské ihrisko vo vnútrobloku na Páričkovej ulici ponúka deťom úplné nové hracie prvky a vynovené hokejbalové...Viac
knižnica

Miestna knižnica Petržalka

Miestna knižnica Petržalka je jednou z najväčších a najaktívnejších verejných knižníc Bratislavy. Má osem pobočiek, v ktorých sa...Viac
cukráreň

Elezi - Vajnory

Rodinná cukráreň, ručná výroba, tradičné receptúry, klasické prírodné suroviny, bez pridania chemických konzervačných látok...Viac