B-S 6 VRBA - Múzeum v Pechodnom zrube

múzeum

Pechotný zrub (bunker) B-S 6 “Vrba” ťažkého opevnenia bratislavského predmostia v Petržalke bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený ženijným plukom 4 z Bratislavy.

Bol súčasťou  obranného systému, ktorý v roku 1933 navrhol generál Šnejdárek, veliteľ Zemského vojenského veliteľstva (ZVV) Bratislava.

Neskôr bol pechotný zrub začlenený do jednotného československého obranného systému, v rámci ktorého boli v Petržalke v rokoch 1936 a 1937 budované ďalšie pechotné zruby (bunkre) a doplnkové objekty.

Tento bunker je atypický ako je vidno na fotkách. Pôdorys tohoto jednopodlažného objektu pripomína písmeno “T”, ale s dvoma nožičkami (alebo písmeno „π“ gréckej abecedy). Je napojený na káblovú studňu č. KK0521/B.

Posádku tvorilo 10 vojakov.

Výzbroj bunkru:

• 2 ťažké guľomety vz. 37
• 1 ľahký guľomet vz. 26 

Súradnice bunkru: 48.11667 , 17.081168

Súradnice ku vchodu na parkovisko pri bunkri: 48.117821, 17.082069

Informácie sme čerpali zo stránky múzea, kde nájdete aj iinformácie o pripravovaných akciách.

B-S 6 VRBA - Múzeum v Pechodnom zrube Bratislava - Petržaka


0908 431 153
bsvrba@gmail.com

http://www.bs6.eu/
Otváracie hodiny:

Odporúčame

divadlo

Bibiana dom umenia pre deti

Bibiana, Medzinárodný dom umenia pre deti, je kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou. Orientuje sa na umeleckú tvorbu...Viac
cvičenie a plávanie

Jump aréna v Bratislave

Viete, kde si môžete v Bratislave zaskákať tak, že sa vam až zatočí hlava? Objavili sme veľkorysý priestor určený práve na...Viac
film

Snehulienka

Kto by nepoznal krásnu Snehulienku, na ktorej krásu žiarli zlá kráľovná, čarovné zrkadlo a sedem roztomilých trpaslíkov?Viac
19.5.2025 - 21.5.2025 / Cinema City Eurovea
odporúčame!
detské centrum

HappyBee

Centrum pre deti od bábatiek až po predškolákov, pohybová príprava už od 6 mesiacov, unikátny detský kútik. Nechýba kávička a...Viac