výstava

Hlbokomorské rozprávky

Hlbokomorské rozprávky, výstava ilustrátorky Veroniky Klimovej držiteľky Ceny primátora Bratislavy, BIB 2015.

07.09.2017, Št - 29.10.2017, Ne

Do detskej knihy určite patria ilustrácie. Je nimi popretkávaná celá kniha.  Sú veľké, priťahujú detskú pozornosť a dopĺňajú text. Práve takéto ilustrácie tvorí Veronika Klímová (rod. Holecová). Narodila sa 13. 4. 1989 v Bratislave. Študovala na Katedre grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V roku 2013 absolvovala študijnú stáž na Akadémii krásnych umení Jána Matejki v poľskom Krakowe a v roku 2015 študijnú stáž na UMPRUM  v  Prahe, Česká republika.

Tvorba mladej a talentovanej ilustrátorky Veroniky Klímovej je dôkazom toho, že  slovenská ilustračná tvorba má veľmi vysokú úroveň. Potvrdzuje to aj fakt, že už počas štúdia jej vyšla prvá kniha -  Hlbokomorské rozprávky, ktorá okamžite zaujala odbornú i laickú verejnosť. O kvalite jej tvorby však svedčí aj skutočnosť, že ako jediná zo Slovenska mala ilustrácie z tejto knihy vystavené na knižnom veľtrhu v Bologni v roku 2013 a dostala za ne aj ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Zatiaľ posledným jej ocenením je Cena primátora Bratislavy na Bienále ilustrácií Bratislava 2015. Vystavovala počas festivalu BRaK v Pisztoryho paláci v Bratislave, počas festivalu Zázračný oriešok v Piešťanoch, v International Centre of Graphic arts v Krakowe, v Japonsku - Bologna illustrators exhibition, Itabashi Art museum (Tokyo), Otani Memorial Art Museum (Hyogo), Takahama Kawara Museum (Aichi), Ishikawa Nanao Art Museum (Ishikawa) a v Bologni počas medzinárodného veľtrhu detskej knihy. Okrem ilustračnej tvorby sa venuje aj úžitkovej grafike.

Jej ilustrácie sú veľkorysé a vzdušné. Tvorí ich klasickou technikou linorytu, ktorú odľahčuje digitálnym spracovaním a využitím perokresby. V niektorých scénach využíva aj textové vstupy, ktoré jednotlivé výjavy oživujú. Jej rozprávkový svet je poetický, živý a veselý a ilustrátorka v ňom prepája reálne bytosti s fantazijnou mystifikáciou. Vo svojej tvorbe uplatňuje klasickú grafiku, najmä sieťotlač a linoryt, kresbu, ale rada experimentuje aj s inými technikami. V ilustrácii sa snaží o čistý neprehustený výtvarný prejav, v ktorom by nemali chýbať odľahčujúce humorné prvky.

                                                                                      - Mgr. Viera Anoškinová, vedúca sekretariátu BIB

Odporúčame

iná akcia

Zvuky cez ruky

Hudobný workshop s Rytmikou o.z.Viac
St 15.11.2017 / Staromestské centrum KaV, Gaštanova 19
odporúčame!
iná akcia

Detská škola varenia: tekvičkový kurz

Interaktívny kurz pre tých, ktorí chcú so svojimi ratolesťami zažiť aj kus inej zábavy a zároveň deti zapriahnuť do života...Viac
So 28.10.2017 / Stará tržnica
odporúčame!
blog

Kam s deťmi za vodou aj v zime

Chcete sa zohriať, vyblázniť a zároveň si oddýchnuť v termálnych prameňoch? Tu je niekoľko tipov z okolia Bratislavy.Viac
05.11.2016
odporúčame!
iná akcia

S kočíkom do galérie

20.10.2017 - 27.10.2017 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!