výstava

Katarína Ilkovičová - Ilustrácie

Fascinácia svetom fantázie sa u autorky prejavila už v útlom detstve. Ako dieťa nielen veľa čítala, ale rada aj kreslila a vymýšľala si vlastné príbehy s vlastnými postavičkami.
Táto akcia sa konala v minulosti

Katarínu Ilkovičovú doma v tvorbe podporovali, vďaka čomu sa mohla výtvarným technikám venovať naplno aj v rámci svojich štúdií. A hoci vyštudovala grafiku, ilustratívny prístup v grafickej práci u nej prirodzene vyústil do návratu k príbehom, fantázii, ku knihám.

Má rada nápadité texty, no najviac ju teší, ak je príbeh veselý, s pointou. Ako sama hovorí, nebráni sa ničomu a sama si dáva vo svojej tvorbe výzvy. Využitie klasických techník, ako sú maľba temperou, akrylom, či použitie farbičiek je však v jej tvorbe stále prítomné. Dodáva jej ilustráciám jemnosť a úprimnú detskú hravosť. Autorkine ilustrácie plné pastelových farieb môžeme nájsť približne v štyridsiatich knihách či učebniciach.

Jednou z nich je aj obojstranná rozprávková knižka O zlatej rybke / O rybke Beličke, ktorá je súčasťou aj autorkinej aktuálnej výstavy. Kniha pre deti od troch rokov v sebe spája dve rozprávky z vodnej ríše. Klasický príbeh o zázračnej rybke, ktorá plní želania a o tom, čo sa môže stať, keď je človek neskromný a nenásytný, dopĺňa rozprávka z pera Jozefa Kronera. Tá nabáda deti ku kamarátstvu, odvahe, ale hlavne k ostražitosti a poznaniu, že počúvať starších sa oplatí.

A práve celostránkové ilustrácie Kataríny Ilkovičovej obohacujú tieto rozprávky nádhernou farebnosťou. Rozprávkové postavičky akoby vďaka použitej výtvarnej technike ožili a vtiahli čitateľa priamo do deja, do sveta fantázie. A hoci autorka obľubuje kreslenie prírodných motívov a postavičiek, rada by ilustrovala aj viac tém z kuchárskeho prostredia či vydala vlastnú obrázkovú knižku.

Text: kurátorka výstavy Katarína Gregušová

 

Bio 

Prešovčanka Katarína Ilkovičová (1982) vyštudovala grafický dizajn na Akadémii výtvarných umení v poľskom Krakove. Po skončení štúdia pracovala ako grafická dizajnérka, no večery si vypĺňala obľúbenou ilustráciou. Od roku 2007 ilustrovala desiatky kníh, ktoré vyšli nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v Portugalsku, Taliansku a na Taiwane. Prvou knihou s jej ilustráciami bol titul Neplechy školníčky Agneše od Alžbety Verešpejovej. Tá si Katarínu pre svoj príbeh sama vybrala. Za svoje ilustrácie v knihách získala ocenenie Najkrajšia detská kniha zimy 2007 (Rozprávky z palety) či Najkrajšia detská kniha jesene 2014 (Snehuliačik šepol mame). V súčasnosti pracuje ako ilustrátorka na voľnej nohe. Okrem knižnej a editoriálovej ilustrácie sa venuje aj grafickému dizajnu a ilustráciami prispieva do časopisov Slniečko, Včielka, Zornička alebo SME deťom. Je členkou Asociácie ilustrátorov (ASIL).

Odporúčame

detské oslavy

Makovice

Komunitný priestor s kaviarňou a vegetariánskou kuchyňou v Stupave. V Makovici sa pravidelne organizujú workshopy, diskusie,...Viac
blog

Kam z mesta za zvieratami

Jar je konečne tu, príroda sa pomaly prebúdza zo zimného spánku. Chcete vedieť kde uvidíte malé jahniatka, kozičky, kuriatka,...Viac
24.03.2016
odporúčame!
ihriská a parky

Železná studienka a Partizánska lúka

Patria medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality. Obe sú súčasťou Bratislavského lesoparku a nachádzajú sa na juhu...Viac
knižnica

Miestna knižnica Petržalka

Miestna knižnica Petržalka je jednou z najväčších a najaktívnejších verejných knižníc Bratislavy. Má osem pobočiek, v ktorých sa...Viac