film

Porco Rosso (dabing)

Gentleman nemusí mať nutne ľudskú tvár. Japonský animovaný film uznávaného animačného štúdia Ghibli o hrdinskom pilotovi postihnutom kliatbou.
Táto akcia sa konala v minulosti

V čase medzi svetovými vojnami sa na pevninskom Taliansku rozťahovali tiene diktatúry, ale nebo nad Jadranským morom stále bolo svetom absolútnej slobody a rytierskeho hrdinstva. Majstrovský pilot Porco Rosso je ako hrdina zo starých dobrodružných filmov talianskej či francúzskej produkcie. Jeho letecké súboje so vzdušnými pirátmi sú plné grácie aj zveličenia a jeho šarm nebrúseného diamantu žiari pri decentných stretnutiach s dámami aj divokých konfrontáciách so zbabelcami. A nič na tom nemení, že kvôli tajuplnej kliatbe má hlavu ako prasiatko.

Svetovo uznávaný režisér animovaných filmov Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svoju fascináciu lietaním. To sa ako kľúčový motív stvárnený v uhrančivých sekvenciách objavuje už v jeho predchádzajúcich snímkach ako Naušika z Veterného údolia, Laputa: Nebeský zámok, Môj sused Totoro či Doručovacia služba čarodejnice Kiki. Ale až vo filme Porco Rosso vytvoril vyloženú ódu na svet neohrozených letcov doby, keď lietanie ešte malo punc dobrodružstva.

Kurenai no buta, Japonsko, 1992, 93 min, český dabing
Réžia:
Hajao Mijazaki

Film na ČSFD

Odporúčame

film

V hlave 2

V pokračovaní emóciami nabitého animovaného dobrodružstva od štúdií Disney a Pixar budú mať diváci opäť možnosť vidieť, čo sa...Viac
Kino Nostalgia / SĽUK / Kino Kultúrka Stupava / Artkino Za zrkadlom / Kino Mier Modra / Kino Záhoran / Kin...
odporúčame!
festival

Dračie dni 2024

Bratislavský hrad / Smolenický zámok a okolie
CITYLIFE odporúčame!
výstava

Laboratórium farieb

Interaktívna výstava je venovaná fenoménu farieb. Jednotlivé miestnosti Bibiany zmenili základné farby – žltá, červená, modrá...Viac
25.1.2024 - 8.9.2024 / Bibiana dom umenia pre deti
odporúčame!
iná akcia

Rodinná nedeľa: Sochy, ktoré žijú

Ne 23.6.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!