film

Soľ nad zlato

Rozprávka o sile ľudskej lásky. Starnúci kráľ Pravoslav sa rozhodne odovzdať kráľovské žezlo tej z troch dcér, ktorá ho miluje najviac. Princezná sa tak vydáva na dlhú cestu za milovaným soľným princom, na ktorej bude musieť prekonať mnohé zložité prekážky.

Táto akcia sa konala v minulosti

Podľa rovnomennej knihy Boženy Němcovej Martin Hollý ml. nakrúca v roku 1982 veľmi dobre známu rozprávku Soľ nad zlato. O ruku troch dcér kráľa Pravoslava Vandu, Barboru a Marušku sa pokúsia zabojovať statoční rytieri. Zatiaľ čo dvom z nich sa podarilo vybojovať si princezné Vandu a Barboru, Maruška sa v záhrade stretáva so svojím tajným ctiteľom. A ním nie je nik iný než syn Kráľa podzemia. Krásny a tajomný princ varuje Marušku pred ľudskou povrchnosťou.  

Dohoda pokračuje tým, že otcovo kráľovstvo zdedí tá z dcér, ktorá mu najlepšie vyjadrí svoju lásku. Vanda a Barbora lásku merajú zlatom a šperkami a Maruška zase prehlási, že otca miluje väčšmi ako soľ, pretože tá je nad zlato. Vo chvíli, kedy urazený otec a kráľ vyženie Marušku z paláca, zjavuje sa Kráľ podzemia a kráľovstvo prekľaje tak, že všetka soľ sa zmení na zlato. Počiatočná radosť netrvá dlho. Ponížená Maruška musí zachrániť nielen svojho otca, ale aj Soľného princa premeneného na sochu. 

Soľ nad zlato, Československo / Západné Nemecko, 1982, 85 min.
Réžia:
Martin Hollý ml.
Hrajú: Libuše Šafránková, Gábor Nagy, Karol Machata, Ladislav Chudík, Ľubomír Paulovič, Zuzana Kocúriková, Jozef Kroner

Film je na Čsfd.cz

Odporúčame

múzeum

Schloss Hof

Cisársky zámok Schloss Hof poskytuje perfektné prostredie vďaka jedinečnému prepojeniu imperiálneho zámku, umelecky sformovaného...Viac
blog

Top 10 kaviarní s detským kútikom

Hľadáte kaviareň, kde si budete môcť kávu aj vychutnať a v pohode dopiť? A kde sa vaše deti budú cítiť tiež dobre? Pripravili sme...Viac
14.02.2016
odporúčame!
iná akcia

Festival detí s Krúžkami v škole

Ne 26.5.2019 / Park Andreja Hlinku, Ružinov
odporúčame!
trh / gastro

Dobrý trh na Jakubáku

So 27.4.2019 / Ihrisko Jakubovo námestie
CITYLIFE odporúčame!