iná akcia

Doma s BIBIANOU: Písmo ako čipka - online

K detským knihám, v ktorých je text písaný inak než latinkou, pristupujeme my, bežní slovenskí čitatelia, ako k exotickým objektom voňajúcim diaľkami. Dej knihy „čítame“ cez ilustrácie a text vnímame ako ďalší dekoratívny prvok.

Táto akcia sa konala v minulosti

Čas spustenia akcie je orientačný - 10.00. 

Sledovať online

V rámci cyklu DOMA S BIBIANOU každú stredu prinesieme nový, inšpiratívny projekt pre vás a vaše deti, ktorý môžete realizovať v domácom, či školskom prostredí. Nech sa vám dobre tvorí, spieva a číta. A najmä - zostaňte zdraví! (BIBIANA)

-------

Arabské písmo je veľmi ozdobné až kaligrafické, niekomu môže pripomínať čipku. Je to aj preto, lebo  v tlačenej podobe si uchováva svoje rukopisné tvary. Jednotlivé písmená majú rozličné formy v závislosti od pozície v slove a nie je rozdiel medzi veľkými a malými písmenami. Je známe, že arabské texty sa píšu sprava doľava a aj strany v knihách sú radené opačným smerom než u nás.

Toto písmo sa používa nielen v arabsky hovoriacom svete, ale s obmenami aj v ďalších krajinách v severnej Afrike a Ázii (napr. Irán, Afganistan, Malajzia).  V arabskom a hebrejskom písme sa zapisujú len spoluhlásky,  samohlásky sa označujú pomocou diakritických znamienok, čitateľ si ich teda musí domyslieť.

Úplne iné je to s japonským písmom, kde znak označuje celú slabiku, alebo čínskym, ktoré má znaky pre celé slová ale aj pre rôzne zvuky jazyka. Na rozdiel od európskych jazykov, ktoré si „vystačia“ s menej než 50 znakmi, čínskych znakov sú tisíce. Vo svete je toľko ďalších zaujímavých písiem – kórejské, tibetské, laoské, alebo k nám bližšie grécke písmo či azbuka, čo je vlastne moderná verzia cyriliky používaná v Rusku, Ukrajine, Bulharsku a ďalších krajinách východnej Európy.

Písma sveta odrážajú jazykovú rozmanitosť, kultúrne vplyvy a sú výsledkom dlhého historického vývoja. Pre nás laikov predstavujú nekonečne pestrý a zaujímavý svet. Čo nám svojim tvarom pripomínajú? Japonské písmo možno rozsypané čajové lístky, čínske písmo rebriny a kladky, kórejské možno domčeky... A čo písma používané v Indii (tibetské, bengálske, devanagari), nepripadajú vám ako notový zápis hudby?

Odporúčame

zvieratá a farmy

Biofarma Príroda

Salaš Biofarma Príroda je ideálne miesto na poldenný výlet. Nájdete tu všetky možné domáce zvieratá, hladkaciu ZOO, ihrisko pre...Viac
vážna hudba

Muflón Ancijáš

Nebojte sa plniť si svoje sny! Pôvodná slovenská opera (nielen) pre deti na motívy knižnej predlohy Braňa Jobusa.Viac
So 27.4.2024 / Slovenské národné divadlo - Opera
odporúčame!
detské centrum

HappyBee

Centrum pre deti od bábatiek až po predškolákov, pohybová príprava už od 6 mesiacov, unikátny detský kútik. Nechýba kávička a...Viac
detský tábor

Vyskladaj si mesto (letný tábor v MMB)

Aj tento rok sme si pre malých múzejných bádateľov a bádateľky pripravili denný letný tábor. Opäť sa pozrieme na najzaujímavejšie...Viac
8.7.2024 - 5.8.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!