10 tipov kam s deťmi v Budapešti

iné miesto

Budapešť je super! Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži. Prinášame vám naše pocity, dojmy, tipy a odporúčania, čo sa oplatí v Budapešti s deťmi vidieť.

Takže, Tessék parancsolni, alebo nech sa páči.

1. Tropicarium

Veľmi známe „žraločie ZOO“, v ktorom je možné vidieť aligátory, exotické plazy, nádherné farebné sladkovodné a morské rybičky (presne ako z rozprávky Hľadá sa Nemo), voľne poletujúce vtáky a mnoho ďalších exotických zvieracích bytostí.

Priam dych zarážajúci je 12 metrový pozorovací tunel pod akváriom so žralokmi a rajami. Slovom nádhera.

Tropicarium sa nachádza priamo v Nákupnom stredisku Campona. Priamo pred strediskom pohodlne a bezplatne zaparkujete, prípadne sa vo food courte môžete aj najesť. Čítajte viac...

ObrázokObrázokObrázok

2. Aquaworld 

Raj pre malé a veľké „vodníčatá“ a to nielen v lete. Je to jeden z najznámejších akvaparkov a spa centier v Maďarsku. V akvaparku je 11 vodných šmýkačiek, 9 bazénov, vonkajšia atrakcia „Bongo Wonderland“ či herňa pre deti. Malí surferi si napríklad môžu vyskúšať udržať balans na umelých vlnách, na viacerých šmýkačkách sa dá spúšťať na gumených kolesách.

Interiér parku je príjemný, pripomína prales. Veľmi oceňujeme bazén aj pre najmenšie deti (od cca roka), sú tam dve malé šmýkačky, ktoré dvojročné žabky zvládnu už aj samé. Vedľa malého bazéna je herňa pre deti. Čítajte viac...

ObrázokObrázok 

3. Miniversum „Maďarský legoland„

Je to miesto, kde nájdete modely rôznych zaujímavostí Budapešti, Maďarska, Rakúska a Nemecka v mierke 1:100. Nájdete tam napr. miniatúry známych veterných mlynov v Rakúsku, Maďarský parlament, funkčné vlakové súpravy, ktoré vypravuje ozajstný vlakový výpravca z riadiacej veže! Viac zanietené deti si môžu vyskúšať rozpohybovať vlaky alebo autá.

Súčasťou Miniversa je aj hracia miestnosť, v ktorej sa môžu deti hrať s vláčikmi, vymyslieť a zinscenovať dopravnú situáciu alebo si môžu samé zložiť miniatúrny model. Čítajte viac...

 Gabor KapolkaObrázokObrázok

4. ZOO a Botanická záhrada

ZOO a Botanická záhrada s takmer 200 ročnou históriou sa považuje za jednu z najstarších na svete. Je to jednoducho klenot fauny a flóry.

Je rozdelená na niekoľko častí podľa toho, v ktorom kúte sveta vo voľnej prírode zvieratká žijú. Jednou z najkrajších budov ZOO je sloní dom. V susedstve ZOO sa nachádza známy Lunapark. Na ZOO v Budapešti si treba vyčleniť minimálne jeden až dva dni. Čítajte viac...

Obrázok ObrázokObrázok

5. Centrum vedeckých zázrakov 

Ideálne miesto pre malých špekulantov a deti z kategórie „prečo? prečo? prečo?“ 

Tu môžu získať odpovede na mnohé otázky, na ktoré ani my-rodičia často nevieme nájsť fundovanú odpoveď. Atraktívnym spôsobom tu deti môžu pochopiť rôzne fyzikálne, či prírodné javy. Všetko, čo tu nájdu si môžu na vlastnej koži vyskúšať, chytiť, vytvárať. Napríklad hovieť na fakírskej posteli s klincami, hrať na gigantskom klavíry, objavovať kráľovstvo krivých zrkadiel alebo preveriť svoju koordináciu či silu. Zaujímavá je aj napríklad iluzionistická šou s vodou a ľadom, kde deti uvidia, ako vzniká para ako v rozprávkovom lese. Čítajte viac...

ObrázokObrázokObrázok

6. Detská železnica

Deti si môžu vyskúšať „prácu“ kontrolóra lístkov alebo železničnej polície v slušivých uniformách. Detská železnica je viac ako 11-kilometrová trasa, ktorá vedie od hory Széchenyi k Hûvösvölgy cez nádherný les. Cesta trvá cca 50 min. Po železnici jazdia historické vlaky. Vozne sú  čiastočne otvorené.

Cestou je možné vidieť horu János, čo je najvyšší bod v Budapešti. Konečná zastávka je v Hûvösvölgy, veľmi obľúbené miesto Budapešťanov.  Čítajte viac...

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

7. Podzemný svet Budapešti

Viete, že pod Budapešťou v pohorí Buda, sa nachádzajú 2 prírodné podzemné jaskyne? Vznikli vďaka termálnym vodám, pred miliónmi rokov a objavili ich náhodou okolo r. 1900.

Jaskyňa Pálvölgyi je najdlhšia jaskyňa v Pohorí Buda a tretia najdlhšia v krajine. Teplota je tu konštantná 11 °C (v letných mesiacoch sa nezabudnite dobre obliecť), tiež vám odporúčame dobre sa obuť, pretože  v tejto jaskyni budete liezť po rebríkoch.. Prehliadka so sprievodcom trvá asi 45 minút.

Jaskyňa Szemlőghegyi má výnimočne čistý vzduch a vďaka svojim liečivým schopnostiam sa využíva aj ako respiračné sanatórium. Prehliadka trvá 40 minút a môžete ju navštíviť aj s kočíkom, je bezbariérová. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke jaskyne. 

Okrem jaskýň, môžete v Budapešti pod zemským povrchom objaviť aj labyrint, sieť chodieb, katakômb a pivníc.

Labyrint pod Budínskym hradom sa nachádza 16m pod zemským povrchom je významným dedičstvom a unikátnou turistickou a kultúrnou atrakciou Budapešti. Na tomto mieste budete cestovať v čase. Je to komplex jaskýň a pivníc, nájdete tu 4 okruhy, prehliadkový okruh, výstavu v labyrinte, kaviareň aj reštauráciu. Každú nedeľu od 10.00 do 13.00 sa deti môžu v labyrinte zahrať schovávačku alebo iné hry. Viac informácií nájdete na oficiálnej webstránke labyrintu. 

ObrázokObrázokObrázok

8. Zubačkou na Hradný vrch k Budínskemu hradu

Od najznámejšiehobudapeštianskeho mosta Zéchenyi Lánchíd (Reťazový most), ktorý prvý spojil obidva brehy Dunaja (Budín a Pešť), sa môžete odviezť zubačkou na Hradný vrch, na ktorom sa týči Budínsky hrad.

Zo zubačky budete mať dokonalý výhľad na Reťazový most, na nábrežie Dunaja a na centrum na Peštianskej strane. Táto pozemná lanovka je zapísaná aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako jeden z prvkov dunajského nábrežia. Premáva denne od 7:30 do 22:00, okrem párneho pondelka.

ObrázokObrázokObrázok

Budínsky hrad, v minulosti sa nazývaný aj kráľovský palác, je, tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Nájdete tu dve múzeá. Historické múzeum Budapešti – ktoré zaznamenáva históriu mesta od jeho počiatkov až po obdobie komunizmu a Maďarskú národnú galériu – so zbierkou umeleckých diel maďarských autorov.

Ak nemáte náladu na múzeá, môžete sa prejsť po hradných záhradách a nádhernom historickom nádvorí a kochať sa krásnym výhľadom.

ObrázokObrázokObrázok

9. Budapeštianske oko

Budapest Eye sa nachádza na Námestí Elizabety (Erzébeth Tér), ktoré je aj najväčšou zelenou plochou v centre Budapešti. Nájdete tu fontány, skate park, detské ihrisko a obrovské trávnaté plochy, kde si môžete posedieť, urobiť si piknik, v okolí nájdete množstvo otvorených barov a kioskov.

Z vyhliadkového kolesa „Budapest Eye“ budete mať fantastický výhľad na celú Budapešť. Koleso je momentálne v rekonštrukcii, no opäť ho spojazdnia na jar, 16. apríla tohto roku. 
Má celkom 42 kabíniek a prevoznú kapacitu 332 osôb. Je vysoké 65 metrov a svojimi rozmermi je najväčšie mobilné ruské koleso v Európe. 

ObrázokObrázokObrázok

Ubytovanie v Budapešti

Nájsť dobrý babyfriendly hotel v Budapešti vôbec nie je problém. Záleží od rodinného rozpočtu a od toho, či chcete s deťmi „len niekde prenocovať“ a zdržiavať sa prevažne v meste. Ako dobrý kompromis sa viacerým rodičom osvedčil apartmánový spôsob ubytovania priamo v centre mesta. Štandardne sú apartmány vybavené dvoma izbami, v jednej z nich je plne vybavená kuchynka (vrátane mikrovlnky, sporáku, hrnčekov na čaj či kávu, chladničky, príborov, hrncov), balkónom s príjemným sedením, kúpelňou s vaňou. Uteráky, posteľná bielizeň a wifi je samozrejmosť. Nie všade však majú k dispozícii detskú postieľku, preto je dobré priniesť si svoju vlastnú cestovnú.

Ceny takýchto apartmánov sú cca 60 EUR na noc.

„Život“ v Budapešti

Nočné prechádzky v Budapešti sú jednoducho čarovné. V centre mesta je množstvo tradičných reštaurácií, kde vám pripravia fantastický guláš. Na svoje si však prídu aj rodiny obľubujúce taliansku, čínsku, japonskú či grécku kuchyňu. Svoju reštauráciu tam má zastúpenú azda každý národ. Účet za rodinnú večeru vás bude stáť rozhodne menej ako kdekoľvek v centre Bratislavy. Atmosféru dotvárajú aj už tradičné víkendové burzy šastva a nábytku. Príjemným spestrením výletu v Budapešti môže byť pre deti aj jazda metrom. Napríklad k Dunaju.

ObrázokObrázokObrázok

Budapešť

Otváracie hodiny:

Odporúčame

vážna hudba

Rozprávka o pravom šťastí

Koncert najkrajších piesní z rozprávok Walta Disney.Viac
So 7.9.2024 / Námestie pred Pradiarňou 1900, Páričkova ulica
odporúčame!
ihriská a parky

Vodárenská záhrada

Oddýchnite si vo Vodárenskej záhrade, ktorá je pre vás otvorená každý deň. Nachádza sa v areáli múzea, v tesnej blízkosti...Viac
knižnica

Miestna knižnica Petržalka

Miestna knižnica Petržalka je jednou z najväčších a najaktívnejších verejných knižníc Bratislavy. Má osem pobočiek, v ktorých sa...Viac
blog

Kam s deťmi v zlom počasí

Či je leto a či zima, zlé počasie nás dokáže vždy potrápiť. Hlavne našu fantáziu. Najmä ak trvá dlhšie a vymyslieť zaujímavý a...Viac
09.10.2016
odporúčame!