Baťův kanál

vyhliadka

Vhodný ako autovýlet, motorkový či dokonca lodný výlet. Ak si viete zobrať do auta bicykle, tak aj cyklistický výlet. Nepotrebujete českú diaľničnú nálepku a na Morave sú pekné a sympatické miesta.

Baťův kanál je historická vodná cesta, v súčasnosti splavná od Rohatca do Otrokovic, čo je cca 50 kilometrov. Veľká časť vedie korytom rieky Morava, zvyšok sú umelé kanály a po ceste je 13 vzdúvadiel. Naokolo je krásna príroda, niekoľko maličkých prístavov a vcelku uvoľnení ľudia.

Pre motorizovaných turistov je to veľmi príjemná a dobre značená cesta, nie prehnane frekventovaná, vedúca cez niekoľko dedín a mestečiek so všetkým, čo človek k auto/moto výletu potrebuje. Po ceste nájdete niekoľko historických pamiatok, letecké múzeum Kunovice , niekoľko povestných vínnych „sklípkov“ (aj keď väčšina je skôr na juhu – Lednice, Valtice, Mikulov…) a za dobrého počasia hlavne príjemnú náladu.

Na Baťovom kanáli je zhruba 20 malých prístavov a niekoľko požičovní rekreačných motorových i nemotorových lodí a hausbótov, z ktorých veľkú časť môžete kormidlovať bez „lodného vodičáku“. Ľudia tu trávia dovolenku plavbou po kanáli, na veľa lodiach sa dá prespať. Sú to jednoducho zariadené loďky, ktoré je možné si prenajať napríklad na predĺžený víkend alebo aj celý týždeň a dajú sa nájsť aj vcelku rozumné ceny. Ak ste absolvovali podobný typ turistiky v niektorej z európskych krajín (Holandsko, Francúzsko …), očakávajte mierne zmenšenú a jednoduchšiu verziu, za lokálnejšie ceny a hlavne je to blízko. Plavebná sezóna je od 1.mája do 28. októbra.

Pre cyklistov je otvorená pozdĺž kanála cyklistická trasa, ktorá má 80 kilometrov a je možné naplánovať si aj niekoľkodňový cyklistický výlet s využitím ubytovacích kapacít v okolí. Určite nájdete viac miest, kde sa dá prespať a zároveň bezpečne odložiť bicykel, miestni obyvatelia sú podnikaví – v dobrom zmysle slova.

Náš výlet, z ktorého pochádza tento text, sme absolvovali začiatkom apríla 2011 počas prvých krásnych jarných dní a ešte pred začiatokm plavebnej sezóny. Tomu zodpovedajú aj naše fotografie (väčšina lodí bola na brehu a pripravovaných na sezónu).

Ak nechcete kupovať českú diaľničnú známku a chcete sa tam dostať rýchlo, tak najrýchlejšia cesta je táto. Vedie po diaľnici cez hranice a na prvom zjazde na českej strane dole smer Hodonín alebo Uherské Hradiště. Alternatívna a pekná cesta je táto, ktorá vedie Záhorím, hranicu prejdete medzi Kútami a Lanžhotom a pokračujete smer Hodonín a ďalej. Je to veľmi príjemná cesta. Existuje ešte viac alternatív, záleží od Vás. Dĺžkou cesty by ste sa mali zmestiť do dvoch hodín.

Promo foto: Vladimír Kubík 

Otrokovice

Otváracie hodiny:

Odporúčame

blog

Kam s deťmi v zlom počasí

Či je leto a či zima, zlé počasie nás dokáže vždy potrápiť. Hlavne našu fantáziu. Najmä ak trvá dlhšie a vymyslieť zaujímavý a...Viac
09.10.2016
odporúčame!
ihriská a parky

Športové ihrisko Páričková

Zrekonštruované detské ihrisko vo vnútrobloku na Páričkovej ulici ponúka deťom úplné nové hracie prvky a vynovené hokejbalové...Viac
blog

Kam z mesta za zvieratami

Jar je konečne tu, príroda sa pomaly prebúdza zo zimného spánku. Chcete vedieť kde uvidíte malé jahniatka, kozičky, kuriatka,...Viac
24.03.2016
odporúčame!
detské centrum

HappyBee

Centrum pre deti od bábatiek až po predškolákov, pohybová príprava už od 6 mesiacov, unikátny detský kútik. Nechýba kávička a...Viac