Okolo Svätého Jura a na hrad Biely Kameň

vyhliadka

Pešia túra v okolí Svätého Jura, počas ktorej môžete absolvovať i prehliadku ruín hradu Biely Kameň.

Do Svätého Jura za Bratislavou môžete pricestovať autom, autobusom z Mlynských Nív alebo vlakom z Hlavnej stanice. Na túru sa vydajte z námestia po modrej a žltej značke smerom ku kostolu na kopci. Na turistickej križovatke Neštich sa oddeľuje smerom vľavo žltá značka – vy pokračujte už len po modrej.

Svätý Jur opustíte za Hotelom Eva a po asfaltovej ceste stúpate v miernom sklone nahor. Na rozľahlej lúke sa značka stáča prudko vľavo, no vy ešte kráčate vpravo, ku zvyškom veľkomoravského hradiska Neštich, ktoré v rannom stredoveku patrilo k najdôležitejším malokarpatským fortifikáciam. Zachovali sa tu valy pôvodného opevnenia, ktoré vytvárali v celkovej dĺžke 1 600 metrov veľké obranné stredisko na ploche vyše troch hektárov. Výška valov je 8 až 13 metrov, vlastný vodovod bol vyrobený z rúr z pálenej hliny.

Po obzretí hradiska pokračujete po trase po modrej značke. Modrá značka sa vracia na asfaltku, po ktorej je vedená i cyklotrasa a stúpanie sa zmierňuje. Opúšťate opäť asfaltku a odbočujete vľavo na rúbaň. Po jej prejdení prichádzate na turistickú križovatku Salaš, ktorá leží na červeno značenej Štefánikovej magistrále.

O tom, že je to magistrála, a teda i highway sa presvedčíte veľmi rýchlo, keď sa neustále musíte mať na pozore a vyhýbať sa cyklistom. Po magistrále pokračujete smerom na Biely Kríž, turistická značka ukazuje, že by ste to mali stihnúť za 50 minút.

Príjemným spestrením na magistrále je bezpochyby Jurské jazero. Ide o horské trvale zamokrené rašelinisko so zaujímavou flórou a faunou, pre nás laikov je to zvláštne miesto s mystickou atmosférou. Po ceste na Biely Kríž zaujme ešte po ľavej strane meteorolická stanica pod Veľkým Javorníkom. Vo Včelíne na Bielom kríži si môžete dať Kofolu a pokračujete ďalej.

Kráčate po asfaltke po žltej značke a opäť míňate už zmieňovanú meteorologickú stanicu, len tentokrát z druhej strany. Asfaltku o niečo neskôr opustíte a pokračujete po lesnej ceste. Inak celá cesta pomerne husto posiata krížmi, ktoré sú ostatne naznačené i v mape, takže môžu poslúžiť ako oporné orientačné body.

Klesanie sa zintenzívňuje a po skrútení chodníka vľavo a následne vpravo sa dostávame ku ruinám hradu Biely Kameň. Ide o zrúcaninu stredovekého hradu, ktorý nahradil rozľahlé veľkomoravské hradisko na protiľahlom kopci. Hrad bol postavený svätojurskými grófmi asi v rokoch 1270–1295. Zničený bol v roku 1663 po tureckom plienení, po ktorom už nebol obnovený.

Po skončení prehliadky už zostupujete do Svätého Jura a vraciate sa späť do Bratislavy s dobrým pocitom, že sme opäť spoznali zaujímavý kút Malých Karpát.

Užitočné informácie:

Štart a cieľ: Svätý Jur – námestie
Doprava: auto
Čas: 3,5–4 hod
Prevýšenie: cca 395 m výstup a zostup
Užitočné linky: www.hrady.skwww.pamiatky.net

Tento článok sme uverejnili v spolupráci s www.trekker.sk , web združujúci záujemcov o outdoorové činnosti a zároveň ľudí, čo majú radi prírodu.
Originál vznikol 4.5.2008

Svätý Jur

Otváracie hodiny:

Odporúčame

blog

Najlepšie ihriská v Bratislave a okolí

Radi chodíte s deťmi von, no otravuje vás už chodiť na to isté ihrisko? Tipov, kde ísť v rámci Bratislavy a okolia je viac ako...Viac
03.10.2016
odporúčame!
múzeum

Schloss Hof

Cisársky zámok Schloss Hof poskytuje perfektné prostredie vďaka jedinečnému prepojeniu imperiálneho zámku, umelecky sformovaného...Viac
divadlo

Bibiana dom umenia pre deti

Bibiana, Medzinárodný dom umenia pre deti, je kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou. Orientuje sa na umeleckú tvorbu...Viac
festival

Staromestské kultúrne leto 2022

Mestská časť Bratislava-Staré mesto pre vás počas letných prázdnin opäť organizuje hudobné, divadelné a iné voľnočasové aktivity...Viac
Ne 26.6.2022 - 25.8.2022 / Bratislava
CITYLIFE odporúčame!