blog
Neplatí, že na materskú môže ísť iba jeden z rodičov, môžu ísť obaja - nie ale súčasne.
To znamená, že napríklad: najprv je po celú dobu trvania materskej (28 týždňov) s dieťaťom matka a potom rovnako dlho môže na materskej byť aj otec (otec ale môže nastúpiť najskôr po 6 týždňoch od narodenia dieťaťa).
Ako vysvetľuje Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, matka alebo otec, ktorý ostal(a) na starostlivosť o dieťa sám(a), má nárok na materské v trvaní 31 týždňov.
Dôležité je aby nielen matka ale aj otec - ako "iný poistenec" bol nemocensky poistený a to v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti v dĺžke najmenej 270 dní (pozor aby ste nemali voči Sociálnej poisťovni žiadnu podlžnosť).
V praxi to potom môže vyzerať aj tak, že matka je s dieťaťom na materskej od narodenia 28 týždňov, potom môže (ale nemusí) nastúpiť otec. Ten si "svojich 28 týždňov"môže začať čerpať aj napr. v 2 roku dieťaťa. Dôležité je aby spomínaných 28 týždňov uplynulo kým dieťa dovŕši 3. rok.
Kedy vzniká otcovi nárok na poberanie materskej sa uvádza v §49 ods. 2 vyššie uvedeného zákona.
Zákon pamätá na situáciu, keď napr. matka zomrie, alebo jej zdravotný stav bráni v povinnostiach a podobne. Myslí ale aj na situáciu, kedy rodičia chcú participovať na materskej rovným dielom.
Majte ale vtedy na pamäti, že:
A) rodičia nesmú poberať materské súčasne
B) matka nemôže poberať rodičovský príspevok na iné dieťa (v roku 2017 je to 203,20€/mesiac, od 1.5.2017 213,20€/mesiac).
C) otec môže nastúpiť na materskú najskôr 6 týždňov po pôrode.
D) Sociálnej poisťovne treba predložiť formálnu písomnú dohodu s matkou.
Exminister Jozef Mihál v publikácii "Odvody" upozorňuje na možný finančný dopad na rodinu, ktorý treba pred nástupom druhého rodiča na materskú zvážiť.
"Ďalší problém je, že za matku v tom čase štát nebude platiť poistné na dôchodkové poistenie ani poistenie na zdravotné poistenie. Pokiaľ sa matka nevráti do zamestnania bude si musieť v tom čase platiť zdravotné poistenie sama. Istou možnosťou je, aby sa matka v tom čase prihlásila do evidencie nezamestnaných na úrade práce (ak nie je zamestnaná a nie je ani SZČO) - v takom prípade bude za ňu štát platiť zdravotné poistenie naďalej).
Rozdiel v poberaní materskej a možnosti mať ďalší príjem je aj medzi SZČO a zamestnancami.
Ako uvádza Jozef Mihál v publikácii Odvody:
Otec zamestnanec:
"...nesmie mať v zamestnaní príjem za aktívnu prácu. Inými slovami, nesmie v zamestnaní pracovať v čase, kedy poberá materské. To však nevylučuje, že:
- bude mať v tomto zamestnaní dodatočne vyplatený príjem za prácu, ktorú vykonal ešte pred nástupom na materské – napríklad ročné odmeny,
- bude mať v tomto zamestnaní príjem nie za vykonanú prácu ale poskytnutý z iného dôvodu – napríklad zdaniteľný príjem zo sociálneho fondu,
- bude mať príjem plynúci z iného právneho vzťahu – napríklad z dohody, ktorú uzavrie v čase kedy poberá materské (je jedno, či u toho istého alebo iného zamestnávateľa)."
Otec SZČO
"... môže v čase poberania materského príspevku byť naďalej aktívny a mať príjem z tejto činnosti. Výhodou je, že otec SZČO na materskej neodvádza žiadne poistné do Sociálnej poisťovne."
Informujte sa aj na výšku platieb, ktoré ste povinný uhradiť do Zdravotnej poisťovne, lebo v závislosti od výšky príjmov v danom roku sa môže stať, že budete môcť do zdravotnej poisťovne odviesť menej.
Viac o tejto problematike sa môžete dozvedieť TU.