Biela noc 2017 pre deti

Biela noc myslí aj na detského diváka. Pozrite si špeciálnu festivalovú trasu pre rodiny s deťmi a nenechajte si ujsť jedinečný zážitok, ktorý je v našom meste len raz v roku. 


blog

Biela noc je festival súčasného umenia, nie festival svetla. Tvorí ju mnoho umeleckých žánrov od vizuálneho umenia (vrátane digitálneho umenia a svetelného dizajnu) po live performance, hudbu, literatúru a film.
7. október 2017, Bratislava od 18:30

Foto: Každý si s tejto akcie odnesie určite kopec krásnych záberov. Zapojte sa do súťaže o najkrajšiu Instagram foto, použite hashtag #vubzazitky a #vubbielanoc a budete v hre o ceny

Poznámka: V programe je aj pár výnimiek, ktoré nie sú vhodné pre detského diváka (informácie o nich získate na webstránke alebo na mieste od dobrovoľníkov.

Celý program Bielej noci - všetky umelecké inštalácie

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Špeciálna trasa pre rodiny:

4. Amanda Parer /AUS/: Fantastic Planet, Humanoid #3
Svetelné objekty
parkovisko VÚB banka, Mlynské nivy 1

Objekt č.3

Päť svietiacich postáv nadľudských rozmerov tento rok navštívi našu planétu, Na divákov títo obri z ďalekých končín pôsobia ako práve pristáti a tíško objavujúci našu “fantastickú planétu”. Podobne ako pri ostatných dielach Parer, aj tieto objekty nie sú len náhodne umiestnenými sochami, ale strategicky rozvrhnutými dielami, ktoré vyvolávajú dojem obsadenia mesta obrovskými humanoidmi.

5. Amanda Parer /AUS/: Fantastic Planet, Humanoid #6
Svetelné objekty
parkovisko VÚB banka, Mlynské nivy 1

Objekt č.6

Päť svietiacich postáv nadľudských rozmerov tento rok navštívi našu planétu. Na divákov títo obri z ďalekých končín pôsobia ako práve pristáti a tíško objavujúci našu “fantastickú planétu”. Podobne ako pri ostatných dielach Parer, aj tieto objekty nie sú len náhodne umiestnenými sochami, ale strategicky rozvrhnutými dielami, ktoré vyvolávajú dojem obsadenia mesta obrovskými humanoidmi.

36. Výhľad VÚB
Vyhliadka
VÚB, Mlynské nivy 1

Aj tento rok si vďaka VÚB banke budete môcť vychutnať jedinečný zážitok z výhľadu na bielonočnú Bratislavu z jej ikonickej budovy centrály v centre mesta.

Pre vstup je potrebné rezervovať si čas.

6. Luke Jerram /UK/: Museum of the Moon
Objekt
Medická záhrada, Špitálska 57

Monumentálny mesiac, ktorého priemer je sedem metrov, pozostáva z detailných záberov NASA z povrchu Mesiaca. V mierke približne 1:500 000, každý centimeter vnútorne osvetlenej sochy predstavuje päť kilometrov skutočného mesačného povrchu. Inštalácia je prepojením záberov Mesiaca, mesačného svetla a sprievodnej zvukovej kompozície oceňovaného skladateľa Dana Jonesa.

16. Ondrej Maksi - Jana Potiron /SK/: RozHlas
Svetelná interaktívna inštalácia
Slovenský rozhlas, Mýtna 1

Jedna z najvýraznejších stavieb hlavného mesta sa opäť stane aj jednou z dominánt Bielej noci. “Obrátená pyramída” sa v nočných hodinách rozžiari farebnými svetlami, v ktorých naplno vyniknú jej stupňované vrstvy. Audiovizuálna inštalácia vytvorená špeciálne pre budovu Slovenského rozhlasu zároveň prinesie aj interaktívny rozmer, odkazujúci práve na rozhlas a šírenie zvuku. Obrovský megafón umiestnený pred budovou umožní na chvíľu vymeniť zaužívané roly - tento raz bude rozhlas počúvať zvyčajne načúvajúce publikum.

8. Collectif Coin /FR/: Globoscope
Svetelná inštalácia
Námestie slobody, Fontána Družba

Globoscope premieňa priestor prostredníctvom 270 svetelných gúľ. Collectif Coin týmto mechanizmom vytvára digitálnu premenu vybraného priestoru. Prispôsobené špecifikám kultovej fontány na Námestí slobody, každý jednotlivý bod a pixel tejto krajiny je zlúčený do víriaceho zvukovo-svetelného pohybu. Matematika, zvuk a svetlo tak slúžia na reprezentáciu, premenu a rozšírenie priestoru, ponúkajúc divákovi sureálnu prechádzku.

35. Jana Potiron /SK/: In or Out House
Monumentálna kresba
Radlinského 9

Site-specific inštalácia „In or Out House“ vťahuje diváka do optickej ilúzie dvojrozmerného domu v členitom priestore. Autorka počíta s nedokonalosťou ľudského vnímania. Správna interpretácia inštalácie si vyžaduje špecifický uhol pohľadu. Putovaním diváka po priestore sa na prvý pohľad náhodné čiary transformujú tak, aby v konkrétnom bode dosiahli logické usporiadanie. Divák sa tak môže nachádzať vo vnútri domu či mimo neho. Je to v poradí druhá inštalácia autorky, pri ktorej využíva optické ilúzie, nadväzuje však na svoju predchádzajúcu nábytkovú tvorbu a možnosti využívania rôznych foriem ilúzií v dizajne.

11. Boris Vitázek /SK/: Izba národa
Projekcia
fasáda Obchodného domu Tesco - MY Kamenné nám.1/A

Audiovizuálny umelec Boris Vitázek vytvorí pre Bielu noc mapping pre špecifický priestor fasády obchodného domu na Kamennom námestí. Využíva pri tom metaforické situácie, ktoré sa môžu odohrávať vo fiktívnom priestore skrývajúcom sa za stenou.

22. Pavel Korbička /CZ/: Labyrint
Objekt
Primaciálne námestie

Monumentálna site specific inštalácia je navrhnutá špeciálne pri príležitosti festivalu Biela noc 2017 do priestoru Primaciálneho námestia v Bratislave. Tvoria ju polykarbonátové steny, ktoré svojou štruktúrou rozvádzajú vnútorné svetlo do celého svojho objemu a okolitého priestoru. Je fyzicky prístupným labyrintom v tvare modro-červenej špirály vymedzujúcej pohyb návštevníka, počas ktorého zažíva nielen rozostrovanie či zahmlievanie videnej reality, ale zároveň svojím aktívnym pohybom na stenách inštalácie rozohráva ireálne kinetické svetelné javy, ktoré sa stávajú zdrojom jeho fyzickej nerovnováhy.

1. Amanda Parer (AUS): Fantastic Planet, Humanoid 5
Svetelné objekty
Hlavné námestie (medzi ulicami Sedlárska a Radničná), Slovenské národné divadlo, Gorkého 2, roh Hviezdoslavovo námestie / Strakova (pri kine Mladosť), parkovisko VÚB, Mlynské nivy 1.

Objekt č.5

Päť svietiacich postáv nadľudských rozmerov tento rok navštívi našu planétu. Na divákov títo obri z ďalekých končín pôsobia ako práve pristáti a tíško objavujúci našu “fantastickú planétu”. Podobne ako pri ostatných dielach Parer, aj tieto objekty nie sú len náhodne umiestnenými sochami, ale strategicky rozvrhnutými dielami, ktoré vyvolávajú dojem obsadenia mesta obrovskými humanoidmi.

2. Amanda Parer /AUS/: Fantastic Planet, Humanoid #2
Svetelné objekty
Slovenské národné divadlo, Gorkého 2

Objekt č.2

3. Amanda Parer /AUS/: Fantastic Planet, Humanoid #1
Svetelné objekty
roh Hviezdoslavovo námestie / Strakova (pri kine Mladosť)

Objekt č.1

20. Erik Bartoš /SK/: Woodance
Svetelná interaktívna inštalácia
Most SNP, nástupište autobusov

Woodance je dielo inšpirované kultom Woodoo a novým virtuálnym svetom animačných softvérov, kde sa na testovanie ovládania používa. tzv. puppet. Puppet alebo bábka sa vyskytuje v povestiach o mocnej sile šamanov, ktorí mali schopnosť na diaľku ovládať iné osoby prostredníctvom Voodoo bábok. Woodance je interaktívna inštalácia, prostredníctvom ktorej si diváci môžu túto moc na chvíľu vyskúšať. Audiovizuálny umelec zároveň parafrázuje modernú rituálnosť technokultúry, ktorá so sebou nesie prvky kultových zvyklostí.

14.Nano Vjs /SK/: Diogenov fraktál
Mapping
SNM prírodovedné múzeum, Vajanského nábr. 2

Vizuálny kolektív Nano VJs vytvorí projekčný mapping šitý na mieru Slovenského národného múzea v Bratislave. Svetelná intervencia do verejného priestoru ponúka divákom dynamický prúd digitálnych kompozícií. Ich kombinácia s abstraktnými prvkami a s dramatickými tónmi hudby multiinštrumentalistu Stroona vytvára unikátny prístup k videomappingu.

38. Braňo Bernár - Jakub Pišek /SK/: Vlnka
Svetelná interaktívna inštalácia
Nábrežie Eurovea, Pribinova 8

Svetelné lúče ponad vodu väčšinou značia majáky či inú navigáciu. Biela noc je však aj priestorom pre radosť z hry a dva brehy rieky tak spojí roztancovaná svetelná Vlnka. Zväzok laserov umiestnený na jednom brehu bude reagovať na dotyk rúk a vytvorí ponad vodu hravé premostenie. Najmenším dotykom sa projekcia rozvlní a jej kmitavý pohyb vám ukáže opäť jednu z očarujúcich fyzikálnych zákonitostí. Vlna za vlnou sa valí…a rozkmitali ste ju vy!

Odporúčame

blog

Lyžovačka na Pezinskej Babe

Lyžiarske stredisko Baba nájdete len kúsok od Bratislavy, 12 km od mesta Pezinok. Nachádza sa na hrebeni Malých Karpát vo výške...Viac
10.01.2016
odporúčame!
festival

Staromestské kultúrne leto 2018

Mestská časť Bratislava-Staré mesto pre vás počas letných prázdnin opäť organizuje hudobné, divadelné a iné voľnočasové aktivity...Viac
1.6.2018 - 31.8.2018 / Bratislava
CITYLIFE odporúčame!
blog

Kam s deťmi do reštaurácie? Top tipy v Bratislave

Hľadáte miesto, kde zorganizovať rodinnú oslavu a obávate sa ako to zvládnu deti? Alebo máte chuť len tak večer zájsť s priateľmi...Viac
25.07.2016
odporúčame!
blog

Najlepšie ihriská v Bratislave a okolí

Radi chodíte s deťmi von, no otravuje vás už chodiť na to isté ihrisko? Tipov, kde ísť v rámci Bratislavy a okolia je viac ako...Viac
03.10.2016
odporúčame!